Ačkoliv měsíček lékařský zdobí mnoho záhonů, většina lidí jeho léčivé účinky téměř nevyužívá. To je škoda a já bych chtěla tímto článkem motivovat k jeho používání jak při léčení, tak v kuchyni. Asi víte, že téměř zázračně působí na naši pokožku. Ale věděli jste, že je skvělý na žlučník, játra a dobré trávení? A okvětní lístky měsíčku se dají použít jako náhradu šafránu? Prozradím vám také, jak si doma jednoduše vyrobit měsíčkovou mast, olej nebo tinkturu a jak je využít.
V péči o pokožku je měsíček používán odedávna. Ve středověku byl dokonce považován za magickou bylinku. Pak ale na několik století upadl v zapomnění. Dnes se jím léčí hlavně kožní záněty a jizvy po operacích.
V kosmetickém průmyslu se měsíček často používá pod botanickým názvem Calendula.
Měsíček lékařský je jednoletá bylinka, původem ze Středozemí. Péče o ní je minimální. Svědčí jí slunné místo a kyprá, úrodná půda.
Měsíček je kvetoucí ozdoba zahrady od června do podzimu. Navíc podporuje zdraví jak pěstované zeleniny, tak i půdy. Jeho sytě oranžové květy mi připomínají malá sluníčka, která každoročně rozzáří moji zahrádku.
Měsíček se vysévá v průběhu dubna až do konce května. Další roky ho na stejném místě nemusíte vysévat znovu. Vysemení se a na jaře začne rašit sám od sebe.
TIP! Vysejte si měsíček do zeleninových záhonů – k rajčatům, okurkám, mrkvi nebo bramborám. Měsíček dezinfikuje půdu, chrání před plísněmi rajčata a okurky. Odpuzuje háďátka, svilušky, mšice i mravence. Rychle roste, i do šířky a tím zabraňuje růstu plevelů a udržuje půdní vlhkost. Také na zahrádku přiláká užitečné včely a čmeláky.
Z měsíčku lékařského se využívají jeho květy – a to jak zevně, tak vnitřně. Květy obsahují hlavně flavonoidy, karotenoidy, saponiny.
Květy se sbírají po rozkvětu za slunného počasí nejlépe kolem poledne. To mají malý obsah vody a nejvíce účinných látek. Buď se suší celé květenství i se zeleným zákrovem nebo jen obvodové jazykové květy. Sušit se musí výhradně ve stínu, světlem květy blednou a ztrácejí účinné látky. Dobře usušený měsíček má sytě oranžovou barvu, slabě voní a chutná nahořkle až slaně.
Usušené květy se musí skladovat v dobře uzavřeném obalu a chránit před světlem (jinak bledne a rychle ztrácí účinné látky). Měsíček je bohužel náchylný k navlhnutí a plesnivění a proto je potřeba ho v nádobě kontrolovat.
Většina lidí zná měsíček lékařský pro jeho téměř zázračné působení na naši pokožku.
Měsíček má antiseptické, protizánětlivé a velmi hojivé účinky.
Měsíček velmi blahodárně působí na pokožku, která je poškozená. Znovu a znovu se raduji, když vidím, jak se třeba ošklivě odřené koleno mého syna namazané měsíčkovou mastí přes noc krásně zklidní a zatáhne.
Pro vnější hojení využijete měsíček ve formě masti, oleje, nálevu na obklady nebo tinktury na obklady. Jak si je připravíte a dávkování se dozvíte v kapitole Recepty.
Co měsíček hojí z vnějšku
Měsíčkovou mast nebo olej nemusíte používat jen na léčení, ale i jen tak pro potěšení na zjemnění a zvláčnění pokožky. Jsou rovněž účinné na celulitidu a strie.
Nebyly prokázány nežádoucí účinky měsíčku, ale někteří lidé mohou být při vnějším používání na měsíček alergičtí (zejména při léčbě ekzémů).
Jaké jsou léčivé účinky měsíčku uvnitř našeho organismu, už tolik známé není. Pojďme se na ně podívat.
I zevnitř využijeme antiseptické, protizánětlivé i hojivé účinky měsíčku a navíc také jeho protikřečové účinky (uvolňuje křeče svalstva). Podporuje vyšší produkci žluči. Dále pročišťuje organismus a podporuje krevní oběh.
Nejčastěji se měsíček využívá ve formě nálevu (čaje), ale i tinktury nebo macerátu.
Vnitřní využití měsíčku
Květy jsou jedlé a můžeme je přidávat do jídel sušené i čerstvé. Látky obsažené v měsíčku povzbuzují tvorbu žluče, stimulují činnost žlučníku a pomáhají k lepšímu trávení.
Tady jsou tipy, kam můžete květy přidat a jídlo tak ozdobit a dochutit (květy mají lehce pikantní, nahořklou chuť):
MĚSÍČKOVÁ MAST Ingredience : 1 hrníček zavadlých nebo sušených květů měsíčku 1 hrníček bambuckého másla nebo vepřového sádla neprůhledné misky na krém (čisté a suché) Poměr měsíčku a nosného masťového základu 1:1 Postup: Mast z měsíčku je skvělým a univerzálním prostředkem na kůži. Má ochranné, zklidňující a regenerační účinky, potlačuje zánětlivé procesy a podporuje prokrvování kůže. V podstatě ji využijte na jakékoliv kožní problémy, od řezných ran po spáleniny, trombózy, křečové žíly, jizvy či proleženiny a je vhodná také pro každodenní použití jako vyživující krém na ruce. Maminky mast ocení jako prevenci i léčbu zánětů bradavek při kojení. Více v kapitole Zázrak pro pokožku. Mazat na postižené místo několikrát denně dle potřeby. Tip: Pokud chcete mastičku přírodně konzervovat a navíc dodat příjemnou vůni, přidejte do ještě tekuté přecezené masti několik kapek levandulové silice. Můžete také přidat lžíci včelího vosku. Zamíchejte.
MĚSÍČKOVÝ OLEJ (macerát) Ingredience : 1-2 hrstě zavadlých nebo sušených květů měsíčku Postup: V průběhu macerování je možné přidávat nové květy - ale pozor musí být hodně zavadlé nebo sušené a hladinka oleje musí být vždy kousek nad květy, jinak by se olej zkazil. Olej z měsíčku má stejné účinky jako mast, ale můžete si s ním namazat větší plochy vaší kůže. Je také skvělým a univerzálním prostředkem na kůži. Má ochranné, zklidňující a regenerační účinky, potlačuje zánětlivé procesy a podporuje prokrvování kůže. Využijete ho jako mast na jakékoliv kožní problémy, od řezných ran po spáleniny, trombózy, křečové žíly, jizvy či proleženiny a je vhodný také pro každodenní použití na celé tělo. Maminky olej ocení jako prevenci i léčbu zánětů bradavek při kojení. Více v kapitole Zázrak pro pokožku. Natírat několikrát denně dle potřeby. Tip: Olej můžete použít i v kuchyni, například do salátů nebo špagety. Dobře se po něm tráví.
cca 0,3l kvalitního oleje (olivový, slunečnicový apod.)
trochu čistého alkoholu na dezinfekci
OBKLAD Z MĚSÍČKOVÉHO NÁLEVU Ingredience : 2 polévkové lžíce sušených měsíčkových květů nebo 4 polévkové lžíce čerstvých Postup: Obklady využijete při poraněních, pohmožděninách, výronech, přetržení svalů, otevřených proleženinách, otocích.
1l vroucí vody
tkanina na obklad
MĚSÍČKOVÝ NÁLEV (ČAJ) Ingredience : 1 lžička sušených měsíčkových květů nebo 2 lžičky čerstvých 0,25l vroucí vody Postup: Čaj zlepšuje trávení, podporuje činnost žlučníku a jater, pomáhá při nemoci jater, žloutence, průjmu, zánětech tlustého střeva, vředech a při menstruačních bolestech, zlepšuje krevní oběh, snižuje vysoký krevní tlak. Teplý nálev lze také využít na kloktání při zánětech dutiny ústní (bolest v krku, zánět dásní) nebo na koupel na potlačení nepříjemných kvasinkových onemocnění ženských orgánů. Těhotné a kojící ženy by ho neměly raději pít.
MĚSÍČKOVÝ VODA Ingredience : hrst čerstvých měsíčkových květů Postup: Voda je dobrá na intenzivní hojení v trávícím traktu, na povzbuzení činnosti jater a žlučníku na tišení bolestivých křečí (i menstruačních). Těhotné a kojící ženy by jí raději neměly pít.
1/2l vlažné převařené vody
Pokud nemáte svůj vlastní, čerstvý měsíček, vůbec nevadí. Použijte sušené měsíčkové květy, které si koupíte od kvalitního dodavatele. Také si můžete pořídit již hotové výrobky. Prostě mějte tento přírodní poklad u sebe doma.
Ať jste zdraví
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.