Na jaře je čas sázení. A já mám pro vás jeden skvělý tip. Zasaďte si semínka lichořeřišnice. Koupíte si je jen poprvé, další rok už budete mít vlastní. Můžete z ní mít radost celé léto až do prvních mrazíků. Má krásné žlutooranžové květy a chutná po ředkvičkách, ale hlavně má ANTIBIOTICKÉ, ANTIVIROTICKÉ A ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY!!
Můžete ji dát jak do záhonku, tak do větších květináčů. Velká semena se vysévají 2 cm hluboko do země, dostatečně daleko od sebe. Venku se dávají semena do země až po posledních mrazících.
Rozkvete vám, ale jen na světlém místě. Není příliš citlivá, roste a kvete také v chladném létě a v drsnějším klimatu. A co je pro mě důležité, nepotřebuje žádnou další péči, jen zalévat.
Je to jednoletka, ale budete z ní mít spoustu semen na další rok. Dokonce se mi stalo, že semena se mi zatoulala v hlíně a na jaře vzrostla sama.
Lichořeřišnice obsahuje léčivou látku glykosid glukotropeolin. Ta se vylučuje z našeho těla hlavně močí – v močových cestách pomáhá při boji s různými druhy bakterií (např. stafylokoky, streptokoky). Vylučuje se také plícemi a dýchacími cestami, takže pomáhá i při akutních a chronických zánětech horních cest dýchacích (bolesti v krku, zánět nosohltanu).
Lichořeřišnice se užívá zpravidla dvakrát denně, ráno a odpoledne a její účinné látky začnou v našem těle působit dvě až tři hodiny po jejím užití.
Nemusíte se bát žádných nežádoucích účinků (dokonce ani při předávkování), je vhodná i v těhotenství nebo pro kojící ženy. Lichořeřišnici se může také kombinovat s antibiotiky, umocňuje jejich účinek.
Tuhle skvělou léčivku (listy a květ) využijete v kuchyni i do léčivých čajů.
Já ji používám převážně čerstvou, protože je k dispozici od jara až do podzimu. Nejvíc si chodím na její listy. Chutnají podobně jako ředkvičky a jsou výborné na chleba s máslem nebo skvěle ochutí zeleninový salát. Květy jsou jedlé a můžou také ozdobit zeleninový salát nebo jiné jídlo.
Usušit na zimu se může list i květ. Oproti jiným bylinkám se suší na přímém slunci! Je to výjimka.
Nezapomeňte si na podzim nasbírat semena, ať máte na jaře vaše vlastní. Semena můžete použít nejen na výsev, ale i na tinkturu na záněty močového měchýře.
1 vrchovatou lžičku sušené bylinky nebo 2 lžičky čerstvé zalít 0,25 l horké vody. Nechat 5-10 minut louhovat, přecedit. 2-3x denně.
Ať jste zdraví
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.