Majoránkovou mastičku si vyrábím doma jednoduše sama a používám hned od prvních příznaků nachlazení nebo rýmy u sebe i dětí. Můžete ji používat i už od malých kojenců. Krásně voní.
Beru si ji sebou i na dovolenou do cestovní lékárny.
Majoránka má antibakteriální, protizánětlivé a dezinfekční účinky.
Majoránková mastička vám urychlí vyléčení rýmy, usnadňí vysmrkání hustého hlenu, ale také ošetří odřenou pokožku od smrkání. Funguje i jako prevence zánětu vedlejších nosních dutin, protože pomáhá uvolňovat hleny a zabraňuje jejich hromadění v dutinách.
Majoránkovou mastičku můžete využít při bolestech bříška u malých dětí. Stačí ji vetřít do kůže kolem pupíku a velmi jemně bříško masírovat po směru hodinových ručiček. Úleva nastává za cca 10-20 minut.
Využijete ji i na zanícenou ránu, bolesti zad, bolesti nervů (např. ischias) nebo kloubní výron.
MAJORÁNKOVÁ MASTIČKA Ingredience : 20g čerstvé zavadlé majoránky (nebo 10 g sušené majoránky) 50g tuku (bambucké máslo, kokosový olej, vazelíny nebo nesolené sádlo) Postup: Mastičku používám do nosu, pod nosem, kolem nosu, na kořeni nosu i mezi obočím. Natírám jí v průběhu dne, když si vzpomenu, ale hlavně na noc. Děti si jí pochvalují, protože ošetřuje i odřenou kůži od smrkání. Ale hlavně uvolňuje nos. Do teplé mastičky je možné přidat včelí vosk (cca 20% hmostnosti), aby byla tužší (hodí se pro kokosový olej nebo sádlo) a zároveň má vosk antiseptické vlastnosti. Já ho do bambuckého másla nedávám.
Výroba je opravdu rychlá a jednoduchá. Já ji naposled dělala před dovolenou asi tak hodinu před odjezdem. To jsem ji pak holt používala i s macerovanou majoránkou. V případě nouze lze vynechat krok se scezením majoránky – jen vám pak zůstávají kousky majoránky na kůži. Jdou sundat v pohodě 🙂
Při rýmě kombinuji majoránkovou mastičku a výplach nosu speciální konvičkou se solným roztokem, který si vyrábím z kuchyňské soli sama. Umí nos krásně uvolnit od hustých „nudlí“, které děti (často ani dospělí) nejsou vůbec schopní vysmrkat. Vyplachujeme na noc, namažeme mastičkou a pak ráno znovu. Není to nic složitého ani hrozného, jak jsem si myslela, než jsem ji začala používat. O jejím používání se dočtete v mém článku Proplach nosu konvičkou. Pomůže s běžnou rýmou, se záněty dutin i při alergické rýmě.
A k tomu samozřejmě připravuji bylinkové čajíčky. Třeba z květu černého bezu, květu lípy a heřmánku. Mám doma svoji bylinkovou lékárnu, aby když na nás něco „vleze“, jsem byla připravená.
Líbilo by se vám, uzdravovat se pomocí bylinek a darů přírody z vaší kuchyně? Mrkněte se na můj eBook PŘÍRODNÍ LÉČENÍ POMOCÍ VLASTNÍ BYLINKOVÉ LÉKÁRNY. Ukážu vám v něm, jak na to. Třeba v kapitole Rýma a nachlazení najdete: jaké bylinky na rýmu do čajů použít jaké mají tyto bylinky účinky a jaké další přírodní možnosti léčby rýmy máte včetně návodů a receptů.
Ať jste zdraví
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.
Dobrý den,zkousela jsem udelat podle Vaseho navodu majorankovou mast.Je v poradku,ze majoranka „vypila“ vsechno bambucke maslo?Delam ji poprve,tak jsem byla prekvapena,ze se nemely na cem delat bublinky.Dekuji
Krásný den Petro, bylinky nasákly bambucké máslo. Pokud směs bylinek s bambuckým máslem rozehřejete, tak by měly být ponořené v tekutině. Klidně můžete přidat i trochu bambuckého másla. Na závěr mast rozehřejete a přecedíte. Bylinky pořádně vymačkáte a tím z nich dostanete i tuk s účinnými látkami. Během výroby můžete přidávat tuk i bylinky. Vendy