Výhody a nevýhody různých masťových základů

Vyrábíte si doma svoje vlastní masti nebo se na to chystáte? Tak to je ten pravý článek pro vás. Vybrala jsem tři nejčastější základy, které se používají na výrobu mastí – bambucké máslo, vazelínu a vepřové sádlo a porovnala jejich vlastnosti. Na konci vám prozradím, který základ preferuji já a proč.

BAMBUCKÉ MÁSLO

Hodně lidí se mě ptá, co je to vlastně BAMBUCKÉ MÁSLO a tak začnu s ním.

Bambucké máslo je rostlinného původu a vyrábí se z ořechů z afrického stromu SHEA – v Africe také nazývaného Karité a česky znamého jako Máslovník africký. Ořechy se nejdříve vaří, pak suší a následně se rozdrtí, praží, melou a konečně hnětou na syrové máslo.

Už samotné bambucké máslo, bez účinků macerovaných bylinek, působí antibakteriálně a protizánětlivě a má poměrně dobrou trvanlivost i mimo lednici.

Doplněním o macerované bylinky nebo včelí produkty či ošetřující éterické oleje, jako je levandulový či tea tree, lze získat čistě přírodní produkt nabitý účinnými látkami.

Je bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitamíny, především A, D, E a F. Vitamín E je velmi silným antioxidantem. Chrání buňky před volnými radikály a tím zpomaluje stárnutí.

V Čechách seženete především rafinované bambucké máslo. To má jasně bílou barvu, je stabilní a jeho trvanlivost je při správném skladování i roky. Rafinované máslo vzniká filtrováním po zahřátí na 400° Celsia. Při tomto procesu jsou ale některé cenné látky degradovány a následně se do rafinovaného másla znovu přidávají.

Nerafinované bambucké máslo, které je spíše hnědé a obsahuje drobné nečistoty, je dá se říci cennější protože neprošlo úpravou, nicméně rádo se kazí, plesniví. Je určeno k relativně rychlé spotřebě a je výrazně dražší.

Bambucké máslo je už odpradávna hojně používáno:

  • jako balzám na kožní poranění
  • k péči o pokožku
  • k hydrataci pokožky
  • k ochraně před extrémními vlivy počasí, především před sluncem
  • k ošetření podráždění
  • na popáleniny
  • na atopické exémy, lupenku, dermatitidu
  • na suché opruzeniny

Bambucké máslo působí jako UV filtr o přibližné hodnotě 4.

LÉKAŘSKÁ VAZELÍNA

Vazelína je ropný produkt. Je také označována jako petrolatum. Je to vlastně vedlejší produkt z ropných vrtů.

Je bezbarvá nebo světle žlutá (pokud není vysoce destilovaná), průsvitná a v čisté podobě bez chuti a zápachu. Na vzduchu neoxiduje a je nerozpustná ve vodě.

Dříve byla považována za všelék. Doporučovala se hlavně jako mast na rány a popáleniny. Lékařské výzkumy prokázaly, že vazelina nemá žádný lékařský účinek, že není pohlcována kůží a že v některých případech není vhodné ji používat.

Účinnost vazelíny při zrychlování hojení ran a popálenin spočívá v utěsnění proti průniku mikrobů do rány a proti vysychání rány.

Proč není vhodné vazelínu někdy používat? Vazelína totiž vytváří na pokožce nepropustný a neprodyšný film. Takže se nedoporučuje ji používat v kosmetice při každodenním používání. To si spíš „zaděláme“ na akné, než na krásnou pěstěnou pleť.

Vazelína je vhodná jako mast ochranná.

Výhoda vazelíny je, že díky nepropustnému a neprodyšnému filmu, který na pokožce nechává, dochází:

  • k omezení odpařování vody
  • k výrazné hydrataci
  • k reflexnímu prokrvení a zahřátí kůže
  • k ochraně před extrémními vlivy počasí, především před sluncem
  •  k ochraně pokožky před vlhkostí nebo chladem

Výsledkem je lepší průnik léčivých látek do hlubokých vrstev kůže. 

VEPŘOVÉ SÁDLO

Vepřové sádlo je živočišného původu a je nejbližší našemu tělu. Receptáře na masti našich babiček měly sádlo jako základ všech mastí.

Sádlo z obchodu bych nedoporučila. Nejlepší je koupit přímo od řezníka vnitřní sádlo a doma si je pomalu vyškvařit (bez soli, která by dráždila kůži).

Sádlo se musí skladovat v lednici, jinak se zkazí.

Výhody vepřového sádla:

  • velmi dobře se vstřebává do pokožky
  • pomáhá kůži zjemnit
  • dodá kůži vláčnost
  • regeneruje kůži
  • zklidňuje kůži
  • je kvalitním nosičem léčivých látek obsažených v bylinkách
  • hodí se výborně na promazávání ekzematické a velmi suché pokožky, která postrádá přirozenou odolnost

Někdo však nemá rád na kůži pocit mastnoty nebo jeho typickou vůni /zápach. Vegetariáni odmítají sádlo z principu.

CO POUŽÍVÁM NA VÝROBU MASTI JÁ A PROČ

Tak ještě jednou fakta o bambuckém máslu, vazelíně a sádlu:

Bambucké máslo je rostlinného původu a již jen samotné má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Má dlouhou dobu trvanlivosti a nemusí se skladovat v lednici. Má neutrální vůni. Je poměrně drahé.

Vazelína je ropný produkt. Vytváří na pokožce nepropustný a neprodyšný film. Výsledkem je zrychlení hojení ran a lepší průnik léčivých látek do hlubokých vrstev kůže.  Má dlouhou dobu trvanlivosti a nemusí se skladovat v lednici. Má neutrální vůni. Vazelína je snadno dostupná v lékárnách a cenově přijatelná.

Vepřové sádlo je živočišného původu a je nejbližší našemu tělu. Velmi dobře se vstřebává do pokožky, zvláčňuje ji a regeneruje. Musí se skladovat v lednici. Má svoji typickou vůni, která nemusí být příjemná. Sádlo je cenově dostupné, ale je dobré si vyškvařit vlastní.

Já do mastí používám bambucké máslo. Je sice dražší, ale když už se pouštím do výroby masti, chci pro sebe a své blízké to, co považuji za nejlepší. Líbí se mi, že je:
  • rostlinného původu
  • má neutrální vůni a já pak z masti cítím bylinku
  • nemusí se skladovat v lednici
  • má delší dobu trvanlivosti
  • se relativně rychlé vstřebává (má malé molekuly a dobře proniká do pokožky)

Na internetu najdete spoustu diskuzí o výhodách a nevýhodách jednotlivých masťových základů. Každý má své důvody, proč mu vyhovuje konkrétní základ. Já napsala proč mně vyhovuje zrovna bambucké máslo. Ale každý se může na základě dostupných informací rozhodnout, co mu vyhovuje. Každopádně bylinkové masti s jakýmkoliv s těchto základů jsou skvělé a účinné.

Recept na výrobu měsíčkové masti najdete v mém článku o Měsíčku lékařském nebo v článku Majoránková mastička při rýmě a nachlazení.

Ať jste zdraví

Nechte se dále inspirovat přírodním léčením v eBooku 5+1 bylinek, které odstartují vaše přírodní léčení bez prášků.

Dozvíte se v něm, jak pomoci sobě a svým blízkým, zmírnit či vyléčit nejběžnější zdravotní potíže, bez zbytečných léků. Doufám, že vás inspiruje k používání bylinek a k založení své vlastní přírodní lékárny. Jsem si jistá, že díky ní, budete používat mnohem méně klasických „chemických“ léků na běžné zdravotní problémy. Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.

Ukážu vám, jak využít sílu bylin pro sebe a svou rodinu a omezit tak užívání klasických léků na minimum. Jsem tvůrkyně online kurzu Začněte využívat sílu bylinek>> a online kurzu Využijte sílu bylinek naplno>> . Jsem také autorka eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny>> , eBooku Receptář k přírodnímu léčení>> a eBooku ZDARMA eBook Začněte využívat sílu bylinek>> . Jsem mamka tří dětí a manželka skvělého muže. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů