Já miluju růžovou a fialovou barvu a proto vždycky, když narazím na PLICNÍK, tak se zaraduji. Má nádherné růžové a fialové květy – vypadají jako ty žluté od petrklíče. Podle nich ho úplně jasně poznáte.
Můžete narazit na 2 typy – jeden má listy s bílými skvrnkami (Plicník lékařský) a druhý je má jen tmavě zelené (Plicník tmavý). Oba můžete nasbírat, mají stejné léčivé účinky. Jen pamatujte na to, co říkaly naše babičky: „Pamatuj si, jeden kvítek pro tebe a tři nechej pro včeličky.“
Narazíte na něj už klidně v březnu (teda pokud nebydlíte pod horami jako já). Sbírá se jak kvetoucí nať, tak ještě lístky cca měsíc po odkvětu.
Mně se loni z ničeho nic objevil na zahradě – co mi tím chtěl říct?
Jak už název napovídá léčí plicní nemoci. Použít ho můžete při problémech s dýchacími cestami a při kašli – uvolňuje hleny.
Obsahuje slizy, které jsou parádní na naše sliznice jak v dýchací tak trávící soustavě – hojí je, regeneruje a tiší dráždivý kašel. Maximum slizových látek nejlépe zachováte, když plicník necháte macerovat přes noc ve studené vodě. Ale nemusíte se ho bát ani zalít vroucí vodou – slizy zachováte, i když ne v takovém množství jako při maceraci za studena.
Také má látky, díky kterým působí jako přírodní antibiotikum.
Má i protizánětlivé účinky – dají se využít vnitřně a i z vnějšku, pokud si z plicníku uděláte olej. Plicník také obsahuje alantoin, který skvěle hojí kůži.
Je také mírně močopudný, takže pomůže propláchnout močové ústrojí.
Čerstvý plicník obsahuje malé množství škodlivých alkaloidů, takže musíme dávat pozor při vnitřním užívání.
Plicník se nedoporučuje těhotným ani kojícím ženám a malým dětem.
Alkaloidy obsahuje i Podběl lékařský, o kterém jsem psala zde >>.
Množství alkaloidů klesne na minimum, pokud necháte rostlinku usušit. Každopádně je lepší plicník používat ve směsích do čajů s jinými bylinkami.
Využijete ho jednak vnitřně a to tak, že ho budete ve formě čaje popíjet při zdravotních problémech – není vhodný na běžné pití.
Nebo si z něj můžete připravit PLICNÍKOVÝ OLEJ.
PLICNÍKOVÝ OLEJ Ingredience : 3/4 obsahu sklenice kvetoucí natě plicníku Postup: 1. Nechte nať několik hodin zavadnout. 2. Vydesinfikujte si sklenici alkoholem a naplňte jí do 3/4 obsahu natí natrhanou na menší kousky. 3. Přímo ve sklenici ji ještě lehce podrďte opačným koncem vařečky. 4. Zalijte olivovým olejem - nať musí být zcela ponořená. 5. Dejte na parapet, kam svití sluníčko a po dobu 2-3 týdnů denně protřepávejte. 6. Přeceďte do vydezinfikované sklenice a uchovávejte do 20°C a ve tmě.
4/4 obsahu sklenice kvalitního oleje (slunečnicový, řepkový, olivový)
Olej využijte na pokožku – na hojení kůže, na jizvy, popraskanou nebo suchou kůži a rty.
A co si také vyrobit oregánový olej? Využijete ho na kvasinkové infekce kdekoliv na těle. Mrkněte se sem.
Z plicníku si můžete vyrobit také PLICNÍKOVOU TINKTURU, kterou využijete při virózách, potížích s dýchacími cestami, na kašel, na uvolnění hlenu a podporu vykašlávání, na různé záněty.
Tinkturu neužívejte dlouhodoběji, ale pouze na akutní stavy!
Jak užívat a vyrábět tinktury se jednoduše naučíte v mém online kurzu Využijte sílu bylinek naplno na jaře. https://vendyblinova.cz/kurz-vyuzijte-silu-bylinek-naplno-jaro-2023/
Vendy 💚
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.