Kdo z nás by nechtěl mít dobrou mysl, nebo po novu kdo by nechtěl být v pohodě? A právě oregáno je známé tím, že má velmi dobrý účinek na nervovou soustavu. Však mu taky naši předci vymysleli krásné české jméno dobromysl a považovali ho za přírodní všelék.
Pokud bylinku používám v kuchyni říkám jí oregáno, pokud si z ní připravuji bylinkový čaj nazývám jí dobromyslí – stejně jako v tomto článku.
Oregáno je součástí mojí přírodní lékárny. Můžete si také vytvořit svoji lékárnu pomocí mého eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny a využívat bylinky a dary přírody ke svému léčení a omezit tak klasické léky na minimum.
Vsadím se, že máte oregáno buď sušené doma v kuchyni, v truhlíku nebo na zahrádce. Nejspíš ho máte spojené s kuchyní a používáte ho při vaření na dochucení jídel. Pokud ano, děláte určitě dobře.
Používám oregáno v kuchyni také a ve velkém množství. Každý rok mi na zahrádce na jaře znovu obrazí a udělá se obrovský trs. Spotřebovávám ho jak čerstvé, tak si ho suším do zásoby.
Snažím se oregáno podstrčit skoro do všech jídel. Vím, že nejen dodá jídlu chuť bez zbytečných umělých dochucovadel, ale zároveň je také velice dobré na žaludek a působí proti plynatosti a jak jsem psala zlepšuje náladu. 😀
Nejvíce účinných látek má bylinka těsně před rozkvětem.
Sbírá se za suchého počasí a v dopoledních hodinách. Suší se celá nať a po usušení se sdrhávají lístky.
Vrcholky výhonků a drobné lístky se však dají trhat na jaře i po celé léto. Jsou v nich také účinné látky. Navíc tím oddálíte kvetení a tím si prodloužíte dobu, kdy má bylinka nejvíc účinných látek.
V době kvetení se účinné látky přesouvají do kvetoucí nati. Ostříhejte ji a dejte ji usušit do vázy. Vytvoříte si tím nádhernou dekoraci a po usušení ji můžete sdrhnout a použít stejně jako lístky.
Pokud vám vyroste, tak jako mně veliký trs, můžete část použít na zamulčování zeleniny pěstované na záhoncích nebo v truhlíkách. Odstřižená nať se „jen“ položí na půdu kolem zeleniny (bylinky samotné mají radši půdu chudou na živiny, k nim ne).
Půda a následně pěstované rostliny to zcela jistě ocení. Půdě dodáte živiny, protože půdní organismy nať postupně zpracují. Půda bude zastíněná a díky tomu udržíte vláhu v zemi a zároveň konstantnější teplotu půdy. A to je určitě skvělá věc vzhledem k posledním suchým rokům.
Stejně jako jsou bylinky léčivé pro nás lidi, jsou léčivé a skvělé pro naši půdu i naši zeleninu.
Vůni oregána nemají rádi mravenci, takže pokud vás někde na zahrádce trápí, položte ho tam.
Byly prokázány protikřečové účinky zejména při trávících obtížích a dále antibakteriální, protiplísňové, antiseptické a uklidňující účinky.
Tahle široká škála účinků umožňuje použití na hodně zdravotních potíží, proto také naši předkové považovali dobromysl za všelék- stejně jako květ černého bezu, o kterém jsem psala zde.
Dobromysl se pro léčení používá ve nejvíce formě čajů- nálevů. Já k ní do čaje používám aspoň dvě další bylinky. Víc mi to tak chutná. Jak připravit čaj nálev najdete v receptech níže.
Nedoporučuje se k léčení v době těhotenství a při kojení a ani u malých dětí.
Pod recepty najdete i návod na výrobu oregánového oleje z čerstvé bylinky.
Oregánový olej - využití
ČAJ Z DOBROMYSLI, MÁTY A MEDUŇKY Tohle je můj oblíbený čaj. V sezóně si ho dělám i z čerstvých bylinek, těch je ale potřeba hrst. Dobromysl, máta i meduňka zklidňují organismus - dávám si ho večer na zklidnění, uvolnění a dobrou náladu. Ingredience: 1 vrchovatá lžička smíchaných sušených bylinek (poměr 1:1:1) 0,25l vroucí vody Postup: Je možné ho dochutit citronem a sirupem ze smrkových výhonků, jitrocelovým sirupem nebo medem. Pít se může 3-4 x denně, ne dlouhodobě. Pokud se používá na kloktání v dutině ústní, tak se dělá nálev ze 2 lžiček.
OREGÁNOVÝ OLEJ Ingredience na 0,3l sklenici: 0,3 l kvalitního za oleje (slunečnicový, olivový,..) 2-3 hrsti dobromysli (vrchní výhonky natě) Postup: Takto připravený olej vydrží rok. !Pozor! používat vnitřně jen v malém množství a NE V TĚHOTENSTVÍ.
Ještě jeden tip na závěr: Studený čaj z dobromysli můžete použít také jako pleťovou vodu. Pomáhá při kožních zánětech, ekzémech, akné a vřídcích.
A jestli si oregáno nepěstujete, začněte. Je multifunkční. Stačí na to i květináč a sazenička se dá koupit běžně v obchodech.
Ať jste zdraví.
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.