V tomto článku bych chtěla popsat výrobu léčivého sirupu z pampeliškových květů a tinktury z kořene pampelišky. Tahle skvělá léčivka, mnohými zatracovaná, protože jim zapleveluje zahradu, se právem nazývá smetanka LÉKAŘSKÁ.
O jejích účincích a použití, a jak pomocí pampelišky zabavíte děti, jsem psala v článku Pampeliška – jeden z nejvšestrannějších přírodních léků je zase k mání.
Nejúčinnější z celé pampelišky je kořen. Má diuretické účinky (pomáhají vylučovat vodu z těla), čistí játra, je mírně projímavý a obsahuje vitamíny A, B, C, i D a dále betakaroten, křemík, draslík, vápník a železo. Má 2x vyšší obsah železa než špenát.
Kořeny podporují produkci trávících šťáv, včetně žluči. Má prospěšné účinky na žaludek, játra a slinivku a pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru (ocení cukrovkáři). Umí výborně detoxikovat játra (např. od alkoholu), i ledviny. Čistí krev.
Nasbírat a očistit kořen dá celkem práci. Kdo si ji chce ulehčit, může si sušený kořen koupit (např. od firmy Grešík, 50g stojí 40Kč) a připravit si z něj ODVAR a pít ho 1-2x denně, raději dopoledne. Je opravdu hodně močopudný.
Tinktura se připravuje nejlépe z čerstvého kořene. Pokud ho necháte zavadnou, čistí se hůř. Nejlépe na hrubo umýt venku, zbavit se malinkých vedlejších kořenů a doma hned dobře očistit. Pěkně to jde drsnou částí houbičky na nádobí nebo kartáčkem. Tím, že si otrhám drobné kořínky, tak to jde dobře.
TINKTURA Z KOŘENE PAMPELIŠKY Ingredience : 2 zarovnané polévkové lžíce nakrájeného kořene pampelišky Postup:
0,25l aspoň 40%-50% alkoholu
Je to opravdu koncentrát a podle toho se musí užívat.
1 kapka na 1 kg hmotnosti na jeden den. Maximálně 3 týdny, pak týden pauza.
To znamená když vážím 60 kg, potřebuji 60 kapek. Ty si rozdělím na 3x denně – ráno 20 kapek, v poledne 20 kapek a odpoledne 18 kapek. Stačí i 2x denně 30 kapek. Pokud se potřebujete zbavit při užívání tinkturu alkoholu, stačí ji nakapat do horké vody nebo horkého čaje.
Správně připravený sirup, se dá využít při nachlazení a kašli (podporuje vykašlávání), angíně, chřipce nebo když ho uděláte hustší i jako klasický med do čaje a na pečivo.
SIRUP Z PAMPELIŠKOVÝCH KVĚTŮ Ingredience : 4 vrchovaté hrsti květů Postup:
2-3 citrony - oloupané a odpeckované
1l vroucí vody
1kg cukru
Pokud chcete mít hustší konzistenci a používat ho jako med, použijte jen 0,8l vody a 1,5kg cukru a až v němu budete mít rozpuštěný cukr, vařte ho dál na velmi mírném ohni. Postupně začne tmavnout a houstnout. Zhruba po 20 minutách naberte lžičkou trochu tekutiny a odkápněte ji na talířek. Po chvilce by měla mít konzistenci, jakou si představujete jako výsledek.
Ať jste zdraví
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.
Děkuji za vyčerpávající informace o pampelišce. Mám dva dotazy – ty květy pampelišky když se dělá pampeliškový sirup – med – tak se musí vařit? Není nějaká varianta bez vaření? A potom jsem se chtěla zeptat jestli máte vyzkoušené jestli kořeny pampelišky se dají konzumovat syrové?
Přeji pěkný večer, Hana
Krásný den Hanko, jsem ráda, že jsem Vás inspirovala. Květy na sirup stačí zalít horkou vodou, aktualizovala jsem recept – mrkněte. Syrové kořeny já nejím (znám lepší věci). Někteří lidé si je přidávají do salátů.
Vendy
Dobrý den Vendy, děkuji za recept, je super 🙂 ale zajímá mě, proč se sirup vyloženě nesmí vařit (bublat), právě jsem ho dodělala a asi dvakrát se mi stalo, že se začal vařit :/ co se v tom případě tedy pokazilo? Říkala jsem si, že jsem tím asi zabila nějaké prospěšné látky, nebo je v tom ještě něco jiného?
Ahoj Jano, díky. Ano, jde o to, aby se neničily účinné látky, které chceme v sirupu mít. Pokud se nevařilo dlouho, ale hned jste to stáhla, tak se nic strašného nestalo a sirup použijte. Pokud byste vařila celou dobu, už přemýšlela, kolik mi tam těch účinných látek zůstalo a zda ho chci tedy využívat. Jsem ráda, že využíváte přírodu! Vendy