Podzimní LOVEní (jeřáb, kopřiva a hloh)

Jsem velmi teplomilný člověk a tak se na příchod studených podzimních dní moc netěším. Ale nakonec si to vždycky užiju. Divoká příroda nabízí v této době pořád spoustu pokladů, které můžeme využít.

Nemusíme být super bylinkáři. Stačí poznat pár základních věcí jako je kopřiva nebo jeřabina, které jsou snadno identifikovatelné, nasbírat si je a budeme podporovat naše zdraví.

K bylinkám nepřistupujme se strachem, ale s tím že jim věříme.

Tenhle článek jsem přetavila z příspěvků, které jsem vypustila ve svojí skupině na FB – Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny. Budu ráda, když se k nám do skupiny přidáte. Inspirujeme se v ní navzájem.

JEŘÁB PTAČÍ MORAVSKÝ

Jeřáb poznáte podle sytě oranžových kuliček – JEŘABIN. Určitě je poznáte a nezaměníte. Potkáte je teď na mnoha místech, je to potrava pro ptáky na zimu.

Říká se, že je jedlý jen jeden, ale není to pravda.

Pravda je, že za syrova je jedlý jen vyšlechtěný jeřáb sladkoplodý moravský (vyšlechtěný z jeřábu ptačího). Poznáte ho podle podle toho, že vám buď bude chutnat, pak to je jeřáb sladkoplodý a nebo ne a to je jeřáb ptačí.

VŠECHNY DRUHY JEŘÁBU JSOU JEDLÉ PO USUŠENÍ NEBO PŘEVAŘENÍ – stejně jako bezinka, další podzimní dar přírody. O bezince jsem napsala tento článek.

Ale zpátky k jeřábu. Jeřáb má velký obsah kyseliny askorbové (vitamínu C).

JEŘABINA JE DRŽÁK IMUNITY, umí naší imunitu krásně nastartovat

Dále obsahuje kyselinu parasorbinovou, které se lidi obávají a která by právě při větším požití mohla způsobit zvracení a žaludeční potíže v syrovém stavu. Ale jak jsem psala přesušením a převařením se vyredukuje a není potřeba se jí obávat.

Když ji někde na pěkném místě uvidíte, tak si jeřabiny určitě natrhejte a nasušte. Pokud nemáte půdu nebo sušičku můžete dát sušit i do trouby na teplotu do 45 stupňů, na pečícím papíře. Nebo si je naložte do alkoholu a udělejte si z jeřabin tinkturu.

Jeřabiny nejenže silně podpoří vaší imunitu, ale jsou i velká podpora pro LEDVINY A MOČOVÝ SYSTÉM. Dokonce i výborně VYPUZUJÍ KAMÍNKY z močového systému. Když je něco močopudné (diuretické – odvodňující), zbavuje to i přebytečné vody z těla a zároveň i toxických látek.

UDĚLEJTE SI Z JEŘABIN TINKTURU

Tinkturu můžete i koupit, pokud to chcete mít bez práce. Když si ji ale uděláte doma, výrazně ušetříte. 0,5l vodky v akci stojí v obchodě 100kč, k tomu přidáte jeřabiny a máte hotovo. Na internetu pořídíte 50ml za 120kč (půl litr kupované by tedy stál 1200Kč)! To je rozdíl co?

Jak vyrobit a dávkovat tinkturu naleznete v závěru článku. U jeřabin ještě ale kuličky obráceným koncem vařečky nebo paličkou v lahvičce rozmačkejte a až potom zalijte alkoholem. Zabarví se krásně do oranžova a účinné látky se z jeřabin snáze uvolní.

Pokud chcete použít tinkturu pouze preventivně na podporu imunity, stačí dávkovat 15-20 kapek 1x denně. A nebojte se předávkování, maximálně byste se opili 🙂

KOPŘIVA

Další dar, který nám přinesl podzim je KOPŘIVA. Ano čtete správně, ale nejedná se o její nať, která se sbírá do poloviny května, ale její SEMÍNKA. My kupujeme v obchodech různá zdravá a drahá semínka – např chia semínka, které ale nepocházejí z našeho území a přitom naše příroda nám nabízí velmi kvalitní semínka (vlastně vajíčka) kopřivy.

Semínka jsou ADAPTOGEN, který nás má adaptovat (přizpůsobit) na nadcházející „horší“ časy (méně sluníčka, únava, stresy, nemoci). Ony nám podrží nervovou soustavu, abychom to všechno zvládli.

Kopřivy jsou takový ŽIVOTABUDIČ, budete po nich méně unavení.

Semínka kopřivy obsahují velké množství železa, vitamíny skupiny A a B a dokonce i kyselinu listovou!

Kopřiva je dvoudomá (muž a žena zjednodušeně neboli samec a samice). Vajíčka má samice (o těch tady píšu) a samec má květy a pyl. Semínka jsou reprodukční systém kopřivy a proto je velmi nabitý reprodukčními látkami – vlastně tím nejlepším z kopřivy. Nic se nestane, když si spletete samčí i samičí. Zblízka to lze lze velmi dobře poznat – samčí mají semínka, tak jsou těžší a visí dolů, samičí mají květy a trčí více do stran jak jsou lehčí. Samčí jsou afrodiziakální, což taky není špatné:-)

JAK SEMÍNKA Z KOPŘIVY ZÍSKATE?

Natrháte kopřivy se samičími semínky (v čistém prostředí) a necháte je doma zasušit, ne na přímém sluníčku. Listy zčernají a pak už nepálí. Sdrhnete lodyhy (nebo promnete ty visící části se semínky mezi prsty) a necháte jen ty semínka. Semínka pak ještě dosušíte a suché uzavřete do skleničky. JEDNODUCHÉ A LEVNÉ NE?

Použít je můžete např. nasypat do polévek, do pomazánek, do těsta na chleba (děti ani muž to nepoznají). Je to fakt výborná věc! Semínka také můžete zamíchat do medu a přidat třeba trochu švestkových povidel. Stačí si dát denně jednu lžičku.

Semínka kopřivy jsou VELKÝ ŽIVOTABUDIČ, PODPORUJÍCÍ IMUNITU A PSYCHIKU PRO PODZIMNÍ A ZIMNÍ ČAS. Tak si pro ně ještě zajděte.

O účincích ostatních částí kopřiv jsem napsala článek Kopřiva dvoudomá – přírodní multivitamín.

HLOH OBECNÝ

Vyjděte ven do podzimní přírody a dívejte se kolem sebe. Zkuste objevit strom s červenými kuličkami. Jmenuje se HLOH OBECNÝ. Je to původní strom, který využívali k léčení už Slované. Poznáte ho i podle tří až pěti laločných listů a je trnitý. Plody se nazývají HLOŽINKY.

Hloh je dobrý na všechno, co se týká srdíčka❤️

💔 k prevenci i potlačování arytmie
💔 k doléčování po infarktu
💔 posilovač při angíně pektoris
💔 zklidní rozbušené srdce

Hloh posiluje a prokrvuje srdeční sval. Umí zvětšovat věnčité tepny, které zásobují srdce a tím snižuje krevní tlakUvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza) a tak zlepšuje krevní oběh.

Dobré je mít po ruce hlohovou tinkturu, když dostanete nějakou špatnou zprávu, z které se vám ROZBUŠÍ SRDCE. Hloh vás zklidní, vyladí a pomůže usnout.

Taky vám pomůže při MIGRÉNÁCH nebo v období NEKLIDU PŘI KLIMAKTERIU (lepší než hormony, které vám předepíše lékař!)

POZOR❗️❗️❗️

Kdo už BERE LÉKY NA SRDCE, musí se poradit se svým doktorem, pokud by ho chtěl užívat.

Hloh může RUŠIT ÚČINKY LÉKŮ❗️❗️❗️

Hloh je nejlépe začít užívat již při prvních příznacích onemocnění srdce, kdy ještě léky nepotřebujete. Musí se užívat dlouhodobě, protože působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících. Výsledky jsou pak velmi dobré a trvalé.

Vyrobte si tinkturu z plodů Hlohu obecného. Návod na její výrobu najdete na konci článku. Je to fakt snadné a rychlé. 


Pokud netrpíte na onemocnění srdce, tak je dobré mít tinkturu mít po ruce, když vás UKRUTNĚ ROZBOLÍ HLAVA nebo se vám ROZBUŠÍ SRDCE ze špatné zprávy. Nebudete pak muset sáhnout po prášcích!

A natrhejte si vždycky jen tolik jeřabin a hložinek, kolik spotřebujete. Jsou potravou na zimní období pro ptáky. 

VÝROBA TINKTURY

Víte, jaká je výhoda tinktury oproti sušené bylince? Sušená bylinka vám pro léčebné účely vydrží rok, pak už ztrácí účinné látky.

Tinktura si udrží účinné látky třeba 100 let!

Tinkturu si vyrobíte tak, že naložíte bylinku (list, nať, plod nebo kořen) do alkoholu, který má aspoň 40%. Více procentní alkohol vytáhne z bylinky více účinných látek. Takže si můžete v obchodě koupit čistou vodku a nebo máte svůj zdroj na více procentní alkohol.

Tinktura obsahuje velmi vysoké množství účinných látek a proto je potřeba ji správně dávkovat!

JAK NA VÝROBU TINKTURY

Vezmete si vhodnou lahvičku a do 1/3 ji naplníte bylinkou v čerstvém stavu (u sušené byste ji plnili do 1/4) a doplníte její obsah alkoholem. To je ta největší práce.

Tužší části jako jsou plody a kořeny necháte macerovat (ležet) 6 až 8 týdnů, aby se z nich dostaly účinné látky. Měkké části (listy, natě) necháte odležet 3-4 týdny.

Macerujte na sluníčku za oknem, které ještě pomáhá vytáhnout maximum účinných látek. Na sluníčku nemacerujte bylinky, které obsahují vitamín C, protože oxiduje, např. šípek. A pak je také dobré lahvičku každý den protřepat, tím podpoříte uvolňování účinných látek. Nic se nestane, když zapomenete.

Po vymacerování obsah přefiltrujte a přelijte buď do tmavé láhve nebo čiré, ale tu pak musíte uchovávat v temnu třeba ve skřínce.

Tinkturu uchovávejte v chladu do 20°, lednice to být nemusí.

DÁVKOVÁNÍ TINKTUR

Je to jednoduché, odvíjí se to od vaší váhy.

DÁVKOVÁNÍ TINKTURY: co 1kg tělesné váhy to 1 kapka tinktury.

Kapátko koupíte za pár korun v lékárně. Takže pokud vážíte 80 kg, vezmete si 80 kapek. Tuto dávku si ale rozdělíte na 3x denně: na 25 ráno, 25 odpoledne a 30 kapek na noc. Je důležité to takto rozdělit, aby vám léčivé látky neustále kolovaly v oběhu a pořád jste se léčili. Pokud nestíháte stačí i 2x denně, ale ne jednoho panáka večer:-)

Tinktury můžou i děti. Pokud se přeci jen obáváte trochy alkoholu, nakapete ji do teplého nápoje, kde se alkohol vyredukuje a zůstane účinná látka.

Běžte ven do přírody a udělejte něco pro své zdraví. Ono už tím, že půjdete ven pro své zdraví něco děláte. Dívejte se kolem sebe a sbírejte plody, které nám teď příroda laskavě nadělila.

Pokud objevíte jeřabiny nebo hložinky, tak si hrst natrhejte a udělejte si tinkturu – jednodušší už to být nemůže.

Na kopřivu vyražte s rukavicemi 🙂 Manžel tedy naposled hrdinně sbíral bez.

Kopřivu já vůbec ráda sbírám a využívám. Říkám si, že by nasušená kopřiva neměla chybět v žádné domácnosti. Zařadila jsem ji i do vybraných bylinek pro domácí lékárničku v eBooku PŘÍRODNÍ LÉČENÍ POMOCÍ VLASTNÍ BYLINKOVÉ LÉKÁRNY. Dozvíte se v něm jaké bylinky mít doma po ruce a jak se pomocí nich uzdravovat při běžných nemocech.

Nechte se dále inspirovat přírodním léčením v eBooku 5+1 bylinek, které odstartují vaše přírodní léčení bez prášků.
Dozvíte se v něm, jak pomoci sobě a svým blízkým, zmírnit či vyléčit nejběžnější zdravotní potíže, bez zbytečných léků. Doufám, že vás inspiruje k používání bylinek a k založení své vlastní přírodní lékárny. Jsem si jistá, že díky ní, budete používat mnohem méně klasických „chemických“ léků na běžné zdravotní problémy. Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.
Ukážu vám, jak využít sílu bylin pro sebe a svou rodinu a omezit tak užívání klasických léků na minimum. Jsem tvůrkyně online kurzu Začněte využívat sílu bylinek>> a online kurzu Využijte sílu bylinek naplno>> . Jsem také autorka eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny>> , eBooku Receptář k přírodnímu léčení>> a eBooku ZDARMA eBook Začněte využívat sílu bylinek>> . Jsem mamka tří dětí a manželka skvělého muže. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů