Já jsem si před pár lety vůbec nedovedla představit, že bych si dokázala něco nalít do nosu. Úplně se mi ježily chlupy na těle. Dnes má doma každý člen rodiny konvičku na proplach nosu svoji.
Doporučila mi ji tenkrát moje kamarádka a zároveň dětský a později i můj praktický lékař. Trpěla jsem na jarní a podzimní alergické rýmy a zacpaný nos při rýmě. Chvíli mi trvalo, než jsem se k tomu odhodlala.
Normálně jsem se bála.
Když jsem se rozhodla zajít do lékárny a koupit si ji, tak jsem měla už 6 dní rýmu a totálně ucpaný nos a používala klasický sprej do nosu na jeho uvolnění. Jenže věta v příbalovém letáku nosního spreje: „Přípravek by se neměl používat déle než 7 po sobě jdoucích dnů.“, mě děsila. Sprej jsem používala jen na noc a přes den se to snažila nějak vydržet. Manžel to moje huhlání fakt neměl moc rád.
Doma jsem na ten proplach rovnou vlítla a bylo.
Nic se mi nestalo. 🙂
Moc nechci popisovat, co ze mě ošklivého tenkrát vyšlo.
Nos se mi uvolnil jen na chvíli, ale byla jsem šťastná, že ze mě jde to husté. U klasického spreje se mi rýma vždycky jen zastaví a zůstává uvnitř. Časem jsem zjistila, že když zvýším koncentraci roztoku, tak mi splaskne i otok v nosu. Dále v článku se dozvíte PROČ.
Jakými dalšími způsoby můžete zatočit s rýmou (a nejen s ní, ale i s dalšími 14 zdravotními problémy) pomocí bylinek a dalších darů přírody z vaší kuchyně najdete v mém eBooku PŘÍRODNÍ LÉČENÍ POMOCÍ VLASTNÍ BYLINKOVÉ LÉKÁRNY zde.
Konvičku používají i moje děti. Mladší syn s ní začal zhruba ve 4 letech a po půl roce používání, už to umí sám. Je na to pyšný. Takže, když si umí propláchnout nos 4 a půl leté dítě, tak mi věřte, že používání konvičky na proplach nosu je opravdu jednoduché. A to konvičku používá, jen když má rýmu a to zase tak často není.
Musím popravdě říct, že děti nejsou úplně nadšení, když mají konvičku používat. Musím si stát za svým, že nos propláchneme. Vysvětluji jim, že naředíme bacily a budou moct zase dýchat.
Stráááášně nerada používám klasické nosní spreje. Někdy, ale opravdu někdy jim ho na noc dám, aby se vyspali. Ale ráno si musí nos vypláchnout. To, co z nich konvička dostane, by normálně nebyly schopné vysmrkat.
Všechny tyto známé klasické spreje jsou pouze symptomatické.
Na chvíli uleví pocitu ucpaného nosu a způsobí krátkodobé splasknutí sliznice. Kapkami se přivře přívod živin, krve a imunitních látek do sliznice a hojení se spíš zastaví. Aplikace je tedy docela kontraproduktivní.
Pokud je to nutné, tak používat co nejméně a co nejkratší dobu. Pokud se klasické spreje používají dlouhodobě, může vzniknout tzv. medikamentózní rýma. Tu pak máte trvale, ať si do nosu dáváte cokoliv z volně prodejných sprejů.
Konvičku doporučuju koupit v lékárně. Já používám rhirnohorn. Česky: nosorožčí roh- tvar tomu odpovídá. Prodávají se i dětské. Každý by měl mít svoji konvičku, aby se „bacily“ nepřenášely.
U konvičky najdete i odměrku a návod. A ještě k proplachu potřebujete běžnou kuchyňskou sůl a kapesníky.
Je to jednoduché.
V koupelně mám odsypanou sůl v plastové misce s uzávěrem, abych jí měla hned po ruce v případě potřeby. Odměrkou naberu sůl a nasypu jí do konvičky. Nařídím si teplotu vody, aby mi byla příjemná na ruce. Měla by mít teplotu lidského těla cca 37 stupňů C. Naplním konvičku vodou a zamíchám druhým koncem odměrky.
Vysmrkám se, co to jde. Někdy to nejde vůbec. Pak si vložím konec konvičky do jedné nosní dírky, lehce nakloním hlavu a nechám roztok vtéct dovnitř.
Pak mohou nastat dvě situace:
Někdy to chce trpělivost, ale stojí to za to.
Konvičku je po upotřebení potřeba vypláchnout, aby se v ní nezačali množit bakterie nebo viry.
Pro výplach nosu se nejčastěji používá solný roztok s koncentrací 0,9 % soli. Toho se docílí pomocí odměrky. Této koncentraci soli ve vodě se říká fyziologický roztok, protože odpovídá koncentraci chloridu solného v lidských buňkách.
Proplachování nosní sliznice fyziologickým roztokem přispívá k naředění hlenu v nosní dutině, a tedy i ke snazšímu vysmrkávání během rýmy.
V případě oteklé nosní sliznice je možné použít hypertonický roztok. Jedná se o roztok s koncentrací soli vyšší než 0,9 %. Použiju o trochu víc soli, než se vejde do jedné odměrky. Koncentrace chloridu solného se tak stane vyšší než v buňkách lidského těla.
Při styku hypertonického roztoku s oteklou sliznicí, která zadržuje vodu, začne docházet k tzv. osmóze. Solný roztok tak začne z buněk oteklé sliznice vytahovat vodu, což napomůže k uvolnění nateklého nosu.
„Je to super věc. Syn začal ve 2 letech. Ve 4 už absolvuje úplně sám, bez pomoci. Je to o zvyku.“
„Konvičku máme doma a používá i syn 11 let. Ani nebreptal, je nadšený… A to jsem si myslela že to ani nevyzkouší. A co je důležité – pomáhá!“
„Pro syna je to nejlepší „lék“. Trpěl hodně na ucpaný nos, zadní rýmu, která přecházela pak do kašle. Díky nosní konvičce jsme se těchto problémů zbavili. Maximálně všem doporučuji.“
„Jsem již po druhé operaci nosu, dutin konkrétně. Nejprve to byla pro mě hrůza používat konvičku, ale teď už vím, že bych to bez ní nezvládla. Je to jen o překonání strachu z používání.“
„Konvička je super, trpěla jsem na záněty dutin a co ji mám a používám, mám klid… syn využívá i při alergické rýmě.“
„Vždy velká úleva a pro děti to doporučuji, lepší než nějaké kapky.“
„Dokonalá věc nedala bych z ruky. Bála jsem se toho, ale když jsem se konvičku naučila používat tak super.“
Když to celé shrnu:
Jak dezinfikovat vzduch v místnosti při rýmě pomocí cibule jsem psala v tomto článku.
Výborná při rýmě je také majoránková mastička, kterou si můžete doma sami jednoduše připravit – návod na výrobu jsem popsala zde.
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.