Cibule v akci. Při nachlazení, kašli a chřipce.

K tomuto tématu mě inspiroval můj 4 letý syn. Před třemi dny se probudil s malou rýmou a trochu kašlal. Nic strašného. Chtěla jsem ho nechat doma, ale za každou cenu chtěl do školky. Den předtím dostal od tatínka sliz a potřeboval ho nutně ukázat kamarádovi ve školce. Uvařila jsem mu skřítkový čaj (u nás tak pojmenováváme bylinkový) s medem, a vyrazil do školky.

Syn šel domů ze školky po O (to určitě znáte ne? Po obědě) už s větším kašlem i rýmou a stěžoval si na bolavé ouško. A odpoledne jsme měli jet na velké rodinné setkání na celý víkend k rodičům… Připravila jsem mu čaj z bylinek a vypláchli jsme nos konvičkou. .

Cibule do akce

Nasadila jsem cibuli. Udělala jsem dva cibulové obklady. Dostal jeden na hrudník a druhý na ucho. Pustila jsem mu oblíbené pohádky, při tom křičel a plakal, že ho bolí ucho. Dost jsem se bála, že skončíme místo u rodičů na pohotovosti s uchem. Balení věcí jsem odložila.

Asi po hodině ho v uchu bolelo míň. Supr. Kašel skoro úplně přestal. Tak jsem se dala do balení. Nezapomněla jsem taky zabalit svoji bylinkovou lékárničku. Vyrazili jsme na 80 minutovou cestu autem. Syn ihned usnul a v klidu spinkal až k rodičům. Moc mi nevěřili, že jsme málem ani nevyrazili. Vypadal dost v pohodě.

Na návštěvě u rodičů jsem ještě použila jejich cibuli a vyrobila slaďoučký cibulový sirup z medu. Ten má můj syn zvlášť v oblibě a na kašel je opravdu perfektní.

Léčivka v každé domácnosti

Cibuli najdete v každé domácnosti, takže i když budete někde na návštěvě jako já, můžete si připravit několik skvělých pomocníků pro uzdravení.

Já na cibuli nedám dopustit. Cibule kuchyňská, blízká příbuzná česneku. Má spoustu příznivých léčebných účinků- snižuje hladinu cukru v krvi, čistí žaludek a střeva, zlepšuje trávení, pomáhá při kašli, nachlazení a chřipce a další. Má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. A nejlepší je za syrova.

Cibulová vůně jako dezinfekce

Jakmile u nás někdo začne kašlat, má rýmu nebo smrká, rozkrájím jí na kolečka a na talířku ji dám na jídelní stůl. My máme její vůni rádi. Sirné silice, které stojí za charakteristickou vůní, ale také za silnými antibiotickými vlastnostmi, dezinfikují vzduch (a taky stimulují tvorbu řídkého hlenu v plicích).

Manžel i oba kluci ji mají rádi i syrovou. Doma jí mám vždycky zásobu.

Teplé cibulové obklady

Připravuji z cibule teplé obklady. Cibule obsahuje kvercetin, který má účinky pro odkašlávání při zahlenění. 

Já používám jednu větší cibuli. Oloupu ji, nakrájím na menší kousky a lehce zahřeju v kastrůlku. Jakmile začne měknout, nechám okapat a přesypu do utěrky. Pozor, je potřeba nechat dostatečně vychladnout, aby nedošlo k popálení. Složím utěrku, cibuli v ní pomačkám. Na tělo se přikládá tou stranou, kde je jen jedna vrstva utěrky- šťáva z cibule má lehce prosakovat.

Obklad se dá použít na:

• hrudník, v případě kašle
• ucho, když bolí (NE do ucha)
• čelo, pokud je tlak v dutinách
• krční uzliny, v případě bolesti v krku
• plosky nohou, má ulevit od zahlenění, ale není to prokázané

Cibulový obklad je velmi bezpečný i pro děti. Někdo může po kontaktu s cibulí reagovat mírným podrážděním kůže. Místo pod cibulovým obkladem lze v takovém případě pomazat olejem, obalit utěrku další utěrkou nebo nechat cibuli ještě více okapat.

Obklad nechávám působit minimálně půl hodinu, ale lze i déle. Vyrábím si každý den nový, nicméně v průběhu dne ho klidně ohřívám.

Sirup z cibule a medu

Na dráždivý kašel, ale i jako podpůrný prostředek na vykašlávání a rozpouštění hlenů je výborný sirup z cibule a medu. „Šťávu ze syrové cibule, smíchanou s medem v poměru 2:1, podáváme po lžičkách při kataru (zánětu) horních cest dýchacích a při nachlazení,“ radí Herbář léčivých rostlin od Janči a Zentrycha.

Cibuli nakrájím na půlkolečka. Do zavařovací sklenice pak dávám vrstvu cibule a vrstvu medu. Med by měl mít okolo 30-35 stupňů Celsia. Každou vrstvu lžící trochu stlačím, aby se propojila s medem. Pak je potřeba ji uzavřít a nechat v pokojové teplotě 1-2 hodiny. Vznikne naprosto úžasný sirup, který se užívá po lžičkách během celého dne. Může se jíst i s cibulí, ale dětem dávám jenom samotný sirup. Nepřelévám ho, nechávám ve sklenici s cibulí. Nelze dlouhodobě skladovat, u nás se taky vždycky spotřebuje celý.

Jak to po třech dnech vypadá se synem

Já zkombinovala všechno dohromady- cibule na stole, obklady i sirup. K tomu jsem připravovala z bylinek, které jsem si přivezla z domova. A taky jsem používala konvičku na proplachování ucpaného nosu rýmou- jak na to se dozvíte v mém článku tady.

Situace večer: Neslyším kašel. Smrká, ale má volný nos. Je bez bolení ucha a nemá teplotu. Vypadá to dobře. Ještě si ho nechám pár dní doma. Je mi jasné, že ráno bude zahleněný a rýma taky bude. Když se léčí přírodně chce to svůj čas. 

Mám skvělý pocit, že jsem nemusela použít klasické léky. Vystačili jsme si s přírodními prostředky. To je moje přání, cíl. 

Tak ať jste zdraví.

PS: Pokud přírodní uzdravování nepřinese přesto žádné zlepšení do dvou nebo tří dnů, navštivte svého lékaře.

Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA:

Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků?

Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny?

Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.

Ukážu vám, jak využít sílu bylin pro sebe a svou rodinu a omezit tak užívání klasických léků na minimum. Jsem tvůrkyně online kurzu Začněte využívat sílu bylinek>> a online kurzu Využijte sílu bylinek naplno>> . Jsem také autorka eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny>> , eBooku Receptář k přírodnímu léčení>> a eBooku ZDARMA eBook Začněte využívat sílu bylinek>> . Jsem mamka tří dětí a manželka skvělého muže. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů