Sedmikráska- snadno dostupné prebiotikum

Věděli jste, že sedmikrásku můžete používat jako prebiotikum? A víte jaký je rozdíl mezi probiotikem a prebiotikem?

Já mám spojenou sedmikrásku hodně s dětstvím. Sbírala jsem její květy a nasušené odevzdávala ve škole. Taky jsem z ní zkoušela dělat věnečky a s kamarádkou jsme jí trhali okvětní plátky a hráli Má/Nemá mě rád. A občas jsem si nějaký kvítek strčila do pusy a snědla. A dobře jsem udělala..

Květy sedmikrásky obsahují mimo jiné sacharid INULIN, který působí prebioticky. Je potřebný jako potrava pro užitečné střevní bakterie v trávícím ústrojí a podporuje látkovou výměnu. Lidé inulin trávit neumějí, takže se dostane až do střev, kde kvasí a „krmí“ zdravé bakterie ve střevech. 

 • PROBIOTIKUM
  Je ŽIVÁ kultura (živý organismus) střevních bakterií, která má za úkol správné trávení a upravování střevní mikroflóry. Tvoří základ našeho imunitního systému.
 • PREBIOTIKUM
  Je zpravidla ROSTLINNÁ STRAVA obsahující látky, kterými se STRAVUJÍ naše STŘEVNÍ BAKTERIE. Jednoduše řečeno je to pro nás nestravitelná složka stravy, která ale představuje velice důležitou potravu pro přátelské bakterie (probiotika) a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu.

Inulin obsahují také listy a kořen pampelišky, o které jsem psala v článku Pampeliška – jeden z nejvšestrannějších přírodních léků je zase k mání.

CO SEDMIKRÁSKA OBSAHUJE A JAK PŮSOBÍ

Květy sedmikrásky obsahují saponiny, třísloviny, hořčiny, sliz, organické kyseliny, minerály a flavonoidy, vonné silice a vitamín C a již zmiňovaný inulin.

 • působí prebioticky
 • pomáhá při kašli
 • uvolňuje křeče při astmatu
 • podporuje vykašlávání hlenu
 • hodí se i na kloktání při bolestech v krku

Přidává se do čajových směsí při kašli a astmatu, při zánětu močových cest, do ženských čajů, do čajů na čištění krve.

Při zevním použití působí sedmikráska svíravě, hojivě a protizánětlivě. Ve formě nálevů se používá k omývání nehojících se ran, při ekzémech, lupénce, zmírňuje svědění po poštípání hmyzem.

ŽENSKÁ BYLINKA

Sedmikráska je už od starověku považována za ceněnou ženskou bylinku. Používala se hlavně po porodu a vyčerpání. Pomáhá navrácení dělohy do správné polohy a podporuje pravidelnou menstruaci.

Povzbuzuje ženy v období, kdy se cítí vyčerpané jak fyzicky, tak psychicky.

MALÝ ZÁZRAK PRO DĚTI

Sedmikrásky mají rády slunce. Proto mají za deště, v noci a brzy ráno, květy zavřené. Jakmile vyleze sluníčko a udělá se teplo, otevřou se.

Já s oblibou dětem dávám do teplé polévky zavřené květy sedmikrásek (stačí je dát na chvíli do lednice). Stane se malý zázrak- květy se jim teplem v polévce začnou otvírat. To se jen tak neomrzí!

dav

RECEPTY

1. SEDMIKRÁSKOVÝ ČAJ PROTI KAŠLI A PŘI NACHLAZENÍ

1 vrchovatá lžička sušené sedmikrásky (nebo ve směsi s: květem černého bezu a lípy,  jitrocelem a mateřídouškou)

0,25l vroucí vody

Do hrníčku nasypat sušenou bylinku/y a zalít vroucí vodou. Nechat přikryté a louhovat 5-10 minut. Scedit. Pít 2-3x denně šálek.

2. ČAJ PRO ŽENY PO PORODU, PŘI FYZICKÉM I DUŠEVNÍM VYČERPÁNÍ

1 vrchovatá lžička sušených bylinek (směs- sedmikráska, řebříček, třezalka)

0,25l vroucí vody

Do hrníčku nasypat směs bylinek a zalít vroucí vodou. Nechat přikryté a louhovat 5-10 minut. Scedit. Pít 2-3x denně šálek.

3. KVĚTY JAKO POMOC PŘI POŠTÍPÁNÍ HMYZEM, PORANĚNÍ A MODŘINÁCH

Květy sedmikrásek rozmačkat nebo stačí i rozžvýkat (použít nejlépe s listy jitrocele – ten je také běžně dostupný v přírodě) na kašičku, kterou pak potřít postižená místa. Na modřiny používat každý den, dokud nezmizí.

Já tenhle tuhle skvělou kašičku používám venku v přírodě a hlavně u dětí, když potřebují dát něco na své „bebí“. A sedmikráska s jitrocelem jsou skoro vždycky po ruce.

Ať jste zdraví.

Nechte se dále inspirovat přírodním léčením v eBooku 5+1 bylinek, které odstartují vaše přírodní léčení bez prášků.

Dozvíte se v něm, jak pomoci sobě a svým blízkým, zmírnit či vyléčit nejběžnější zdravotní potíže, bez zbytečných léků. Doufám, že vás inspiruje k používání bylinek a k založení své vlastní přírodní lékárny. Jsem si jistá, že díky ní, budete používat mnohem méně klasických „chemických“ léků na běžné zdravotní problémy. Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.

Ukážu vám, jak využít sílu bylin pro sebe a svou rodinu a omezit tak užívání klasických léků na minimum. Jsem tvůrkyně online kurzu Začněte využívat sílu bylinek>> a online kurzu Využijte sílu bylinek naplno>> . Jsem také autorka eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny>> , eBooku Receptář k přírodnímu léčení>> a eBooku ZDARMA eBook Začněte využívat sílu bylinek>> . Jsem mamka tří dětí a manželka skvělého muže. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů