Věděli jste, že sedmikrásku můžete používat jako prebiotikum? A víte jaký je rozdíl mezi probiotikem a prebiotikem?
Já mám spojenou sedmikrásku hodně s dětstvím. Sbírala jsem její květy a nasušené odevzdávala ve škole. Taky jsem z ní zkoušela dělat věnečky a s kamarádkou jsme jí trhali okvětní plátky a hráli Má/Nemá mě rád. A občas jsem si nějaký kvítek strčila do pusy a snědla. A dobře jsem udělala..
Květy sedmikrásky obsahují mimo jiné sacharid INULIN, který působí prebioticky. Je potřebný jako potrava pro užitečné střevní bakterie v trávícím ústrojí a podporuje látkovou výměnu. Lidé inulin trávit neumějí, takže se dostane až do střev, kde kvasí a „krmí“ zdravé bakterie ve střevech.
Inulin obsahují také listy a kořen pampelišky, o které jsem psala v článku Pampeliška – jeden z nejvšestrannějších přírodních léků je zase k mání.
Květy sedmikrásky obsahují saponiny, třísloviny, hořčiny, sliz, organické kyseliny, minerály a flavonoidy, vonné silice a vitamín C a již zmiňovaný inulin.
Přidává se do čajových směsí při kašli a astmatu, při zánětu močových cest, do ženských čajů, do čajů na čištění krve.
Při zevním použití působí sedmikráska svíravě, hojivě a protizánětlivě. Ve formě nálevů se používá k omývání nehojících se ran, při ekzémech, lupénce, zmírňuje svědění po poštípání hmyzem.
Sedmikráska je už od starověku považována za ceněnou ženskou bylinku. Používala se hlavně po porodu a vyčerpání. Pomáhá navrácení dělohy do správné polohy a podporuje pravidelnou menstruaci.
Povzbuzuje ženy v období, kdy se cítí vyčerpané jak fyzicky, tak psychicky.
Sedmikrásky mají rády slunce. Proto mají za deště, v noci a brzy ráno, květy zavřené. Jakmile vyleze sluníčko a udělá se teplo, otevřou se.
Já s oblibou dětem dávám do teplé polévky zavřené květy sedmikrásek (stačí je dát na chvíli do lednice). Stane se malý zázrak- květy se jim teplem v polévce začnou otvírat. To se jen tak neomrzí!
1 vrchovatá lžička sušené sedmikrásky (nebo ve směsi s: květem černého bezu a lípy, jitrocelem a mateřídouškou)
0,25l vroucí vody
Do hrníčku nasypat sušenou bylinku/y a zalít vroucí vodou. Nechat přikryté a louhovat 5-10 minut. Scedit. Pít 2-3x denně šálek.
1 vrchovatá lžička sušených bylinek (směs- sedmikráska, řebříček, třezalka)
0,25l vroucí vody
Do hrníčku nasypat směs bylinek a zalít vroucí vodou. Nechat přikryté a louhovat 5-10 minut. Scedit. Pít 2-3x denně šálek.
Květy sedmikrásek rozmačkat nebo stačí i rozžvýkat (použít nejlépe s listy jitrocele – ten je také běžně dostupný v přírodě) na kašičku, kterou pak potřít postižená místa. Na modřiny používat každý den, dokud nezmizí.
Já tenhle tuhle skvělou kašičku používám venku v přírodě a hlavně u dětí, když potřebují dát něco na své „bebí“. A sedmikráska s jitrocelem jsou skoro vždycky po ruce.
Ať jste zdraví.
Nechte se dále inspirovat přírodním léčením v eBooku 5+1 bylinek, které odstartují vaše přírodní léčení bez prášků.
Dozvíte se v něm, jak pomoci sobě a svým blízkým, zmírnit či vyléčit nejběžnější zdravotní potíže, bez zbytečných léků. Doufám, že vás inspiruje k používání bylinek a k založení své vlastní přírodní lékárny. Jsem si jistá, že díky ní, budete používat mnohem méně klasických „chemických“ léků na běžné zdravotní problémy. Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.