Já jsem byla nadšená, když jsem objevila, že tymián můžu používat nejen v kuchyni , ALE velmi efektivně i pro svoje přírodní léčení.
Výrazně aromatická chuť tymiánu se mnou rezonuje. Přidávám ho v kuchyni, kam to jen lze. Třeba když restuji kořenovou zeleninu do svíčkové, přidám na pánev i tymián. To je nádherná vůně. A pak ho dávám skoro na všechno do trouby (teda mimo sladkého). A do rizota. Mmm, představujete si to taky?
O tymiánu už jsem psala v článku 4 dary přírody na podporu imunity. Pokud se chcete dozvědět o 3 dalších, přečtěte si článek zde.
Jednou z nejdůležitějších silic nalezených v tymiánu je thymol. Ta se vyskytuje třeba i v mateřídoušce (divoká verze tymiánu) nebo oregánu. Ta způsobuje tu krásnou vůni a má silné antiseptické a antibiotické vlastnosti.
Naše tělo na dráždivý thymol reaguje:
Tymián má mnoho léčivých účinků. Funguje skvěle jako antibiotikum a antiseptikum. Pomáhá chránit tělo proti bakteriím, virům a plísním.
Tymián může pomoci zmírnit kašel, stejně jako bolest v krku. Pomáhá uklidnit podrážděné dýchací cesty. Bojuje proti infekci v plicích a zabraňuje bronchiálním křečím.
Jeho diuretické vlastnosti pomáhají tělu zbavit se přebytečných solí, vody a dalších toxinů zvýšením močení.
Tymián podporuje imunitní systém.
Tymián má pozitivní vliv na pocity a nálady. Obsahuje aktivní látku známou jako karvakrol, která působí na posilování paměti a má antidepresivní účinky.
Tymiánový olej odpuzuje hmyz a parazity, jako jsou komáři, blechy, vši a můry. Fytochemikálie v něm obsažené mají sílu repelentu.
Zápach z úst je obvykle způsoben přemnoženými bakteriemi v ústech a tymián má schopnost je odstranit. Stačí kloktat tymiánovou ústní vodu. Ta pomůže i na problémy s dásněmi a jako prevence kazivosti zubů.
Zmírnit křeče kdekoliv po těle můžete také masírováním postiženého místa tymiánovým olejem.
Dále vyluhovaný tymiánový čaj (15-20minut) můžeme použít k omývání vředů, bércáků, proleženin, zánětlivé pleti, akné, hnisavých ran, bakteriálních a houbových onemocnění pokožky, výplachu pochvy nebo konečníku.
1/2 šálku čerstvého tymiánu, 230ml olivového oleje
Po několika dnech je připraven k použití. Může se i scedit.
Olej odpuzuje hmyz a parazity, jako jsou komáři, blechy, vši a můry. Fytochemikálie v něm obsažené mají sílu repelentu.
1 lžičku tymiánu zalít 0,25l vroucí vody. Nechat max10 minut (jinak se vyloučí i třísloviny)přikrytý louhovat, scedit. a poté můžete pít.
2-3 lžičky tymiánu zalít 0,25l vroucí vody. Nechat přikrytý louhovat do vychladnutí, scedit
20dkg cukru, 0,2l vody, 10g tymiánu. Cukr rozmíchat ve vodě a ¼ h povařit, odstavit a nasypat do vody tymián. Nechat za občasného promíchání louhovat ½ hodiny. Scedit přes jemné sítko nebo plátno a nalít do čisté sklenice. Může se hned začít používat. 5 lžiček denně v několikahodinových odstupech
1-2 lžičky sušeného tymiánu nasypat 0,25l vroucí vody. Vařit asi 5 minut. Potom nechat vychladnout. Používat ke kloktání 2-3 krát denně.
Já doporučuji připravit si tuto bylinkovou směs s tymiánem pro povzbuzení imunity nebo když na vás něco leze:
Bylinková směs na podporu imunity:
Ta se může pít pro prevenci všech zánětů, infekcí a na podporu imunity.
Ať jste zdraví
Nechte se dále inspirovat přírodním léčením v eBooku Začněte využívat sílu bylinek.
Dozvíte se v něm, jak pomoci sobě a svým blízkým, zmírnit či vyléčit nejběžnější zdravotní potíže, bez zbytečných léků. Doufám, že vás inspiruje k používání bylinek a k založení své vlastní přírodní lékárny. Jsem si jistá, že díky ní, budete používat mnohem méně klasických „chemických“ léků na běžné zdravotní problémy. Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.
Pokud byste se chtěli dozvědět, jak jsem se dostala k přírodnímu léčení, přečtěte si Můj příběh zde.