Je únor. Musela jsem dát auto na opravu a tak jsem po dlouhé době využila MHD. Brali jsme to se synem jako supr výlet. Po dlouhé době bylo hezky a po ránu byl na kalužích led. Bezva křupal pod nohama. A dokonce jsme narazili i na hroudu sněhu. To bylo radosti!
Co mě trochu znervózňovalo, bylo všudy přítomné pokašlávání a posmrkání lidí kolem mě. Do toho pořád slyším z rádia a televize, že roste počet nemocných chřipkou. A to mě přivedlo na myšlenku doporučit něco na podporu imunity a začínající virózu.
Když si pročtete internet, najdete tam spoustu článků, co používat na podporu imunity.
Nevím jak u vás, ale u mě to většinou skončilo tím, že jsem si článek přečetla a k vyzkoušení jsem se nedostala. Důvod byl jednoduchý. Většinou jsem doma neměla, co v článcích doporučují. A než jsem se dostala k tomu, že si ty věci pořídím, tak jsem zapomněla buď na článek a nebo co si mám vlastně koupit. 😀
Nemůžu mít doma úplně všechno, co příroda nabízí. Ráda pracuji s ingrediencemi z kuchyně a k tomu pak mám svoji vlastní bylinkovou lékárnu. Není nijak ohromná, ale díky ní už si ani nemůžu vzpomenout, kdy jsem si já nebo děti musely vzít klasický prášek. Taky by se vám to líbilo omezit klasické léky pomoci bylinek a ingrediení z kuchyně? Používáni bylinek se vám může zdát složité a drahé, ale s eBookem Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny, který jsem s láskou napsala, se do toho můžete snadno a levně pustit.
Vybrala jsem tedy 4 věci, které doma mít určitě budete. A můžete je použít hned dnes.
Má silné dezinfekční účinky, ničí nejen bakterie, ale i viry. Posiluje obranyschopnost organismu. Rozpouští hleny, takže pomáhá při vlhkém kašli a chrapotu.
Můžete ho použít jako koření do jídel, která jsou pak stravitelnější a nebo do tymiánového čaje. Ten je opravdu velmi účinný!
Tymiánový čaj (můžete použít jak při akutních potížích, tak preventivně):
Ingredience:
1 lžička sušené tymiánu
0,25l vroucí vody
Nechte jen krátce vyluhovat, má sílu. Sceďte přes sítko (ne kovové). Denní dávka by neměla překročit 2 hrníčky.
Pro někoho by mohl být až moc aromatický. Pak můžete přidat jiné bylinky, které čaj zjemní. Třeba květ černého bezu nebo lípy. A nebo ho můžete použít na výplach pusy nebo ke kloktání. To bych doporučila dětem.
Česnek
Na česnek mají lidi různé názory. Někteří jsou jeho milovníci, někteří jeho odpůrci. U nás doma se ho spotřebuje opravdu velké množství. Pěstuji si ho doma na zahrádce a má fakt sílu. Proti zápachu z úst se dá rozžvýkat několik lístků čerstvé máty.
Je prokázáno, že česnek zvyšuje odolnost organismu. Má antiseptické a antibiotické účinky, ničí nejen bakterie, ale i viry a plísně. Je to přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků. Využijete ho při bolesti v krku, uší, nachlazení, horečce, chřipce, podporuje imunitu, rýmě, zánětu průdušek, zánětu močových cest. Podporuje odkašlávání, snižuje teplotu a tak dále.
Co takhle dát si topinky s česnekem?
Nebo si udělat česnekový čaj:
Ingredience:
3 stroužku česneku (nejlépe český)
0,25 l 80°C vody
Recept:
3 stroužky česneku oloupete, lehce rozmačkáte a dáte do teplé vody (80°C). Necháte přikryté 5 minut vylouhovat, scedíte a vypijete. Můžou i děti, ale moc jim nevoní:-)
Cibule
Má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. Je to přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků. Pomáhá při kašli, nachlazení a chřipce, čistí žaludek a střeva, zlepšuje trávení a další a další. Nejlepší je za syrova. Jak ji můžete použít jsem psala v článku „Cibule v akci. Při nachlazení, kašli a chřipce.“
Rozkrájejte ji na kolečka, dejte na talířek a šup s ní na stůl. Anebo dětem k posteli na noc. Sirné silice, které stojí za charakteristickou vůní, ale také za silnými antibiotickými vlastnostmi, dezinfikují vzduch.
A co vyzkoušet pro změnu i cibulový čaj:
Ingredience:
1 menší cibule
0,25 l teplé vody (80°C)
citron a med dle chuti
Recept:
Cibuli rozkrájíte na středně velké kousky, zalijete teplou vodou (80°C). Necháte 5-10 minut louhovat, scedíte a pijete. Citron a případně med přidáte, až když má čaj teplotu k pití (neničí se pak účinné látky). Pít 3x denně hrníček. Je vhodný pro děti.
Má protizánětlivé účinky, a proto se používá při zánětech a bolestech v krku. Pomáhá i při střevních potížích a podporuje trávení.
Můžete oregáno použít do jídla. Třeba do špaget s rajčatovou omáčkou ochucenou oregánem, tymiánem a česnekem.
Nebo si připravte čaj z oregana:
Ingredience:
1 lžička sušeného oregána
0,25l vroucí vody
citron a med dle chuti
Nechte 5 minut vyluhovat pod pokličkou a potom přeceďte. Za den můžete vypít 2-3 hrníčky. Já si ho zjemňuji například květem černého bez (o jeho účincích se můžete dočíst zde.)
Můžete ho použít při kašli, bolestech v krku a při žaludečních a střevních potížích (o účincích si přečtěte tady). Dá se využít i jako kloktadlo při zánětech v krku, zánětech dásní.
Až pojedete na dovolenou nebo na vícedenní návštěvu a bude na vás chtít skočit bacil, vzpomeňte si na ně. Je to taková KPZ (krabička poslední záchrany), kterou najdete v každé domácnosti nebo obchodě:
TYMIÁN, OREGANO, ČESNEK A CIBULE
A určitě vám potom doma nezůstanou ležet bez využití.
Chcete mít další účinné, jednoduché a přitom levné recepty z bylinek a pokladů vaší kuchyně? Najdete je v eBooku Receptář k přírodnímu léčení zde.
Tak ať jste zdraví 💚
Nechte se dále inspirovat přírodním léčením v eBooku 5+1 bylinek, které odstartují vaše přírodní léčení bez prášků.
Dozvíte se v něm, jak pomoci sobě a svým blízkým, zmírnit či vyléčit nejběžnější zdravotní potíže, bez zbytečných léků. Doufám, že vás inspiruje k používání bylinek a k založení své vlastní přírodní lékárny. Jsem si jistá, že díky ní, budete používat mnohem méně klasických „chemických“ léků na běžné zdravotní problémy. Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.
Pokud byste se chtěli dozvědět, jak jsem se dostala k přírodnímu léčení, přečtěte si Můj příběh zde.