Borůvka – univerzální přírodní lék

Milujete vy a vaše děti lesní borůvky? My ano. Jsem za to moc ráda a v tomto článku se dozvíte proč. 

Po delší době jsme se s dětmi vydali na výlet na cyklostezku, která vede lesem. Já jsem jela na koloběžce, starší syn na kolečkových bruslích a mladší na kole. Že jsou v lese zralé borůvky jsme zjistili hned na začátku a bylo velmi těžké místo opustit a pokračovat dál. Byly to naše první letošní borůvky a my se jich nemohli nabažit. Stavěli jsme pak ještě několikrát, abychom si je pořádně užili. Vraceli jsme se s pusou a rukama úplně modrými od borůvek.. 

Proč jíst lesní borůvky

Borůvka je takový univerzální přírodní lék – v našem těle harmonizuje snad úplně vše.

Co plody borůvky umí

 • Zastavují záněty v těle včetně nádorových onemocnění
 • Ošetřují cévy a srdce.
 • Mají schopnost snižovat vysoký krevní tlak.
 • Zlepšují fungování mozku a paměti.
 • Jsou prevencí proti cukrovce a u lidí s cukrovkou harmonizují hladinu krevního cukru.
 • Jsou vynikající na svalovou regeneraci po námaze
 • Staví průjem - dezinfikují trávící trakt a zároveň i léčí sliznici střev.
 • Výrazně zlepšují zrak, odstraňují únavu očí, léčí šeroslepost.

Plody borůvky jsou plné antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších látek. 

Borůvky jsou jeden z největších přírodních antioxidantů

A proč jsou vlastně ty antioxidanty pro naše tělo tak prospěšné? Antioxidanty jsou látky, které mají jeden elektron navíc. Ten poskytují volným radikálům – těm zase jeden chybí. Dochází tak k neutralizaci škodlivých účinků volných radikálů v našem těle. 

Naše tělo samo antioxidanty produkuje, avšak pouze v omezeném množství.  Je proto důležité je doplňovat vhodnou stravou.  Mezi potraviny bohaté na antioxidanty se řadí například ovoce (borůvky, ostružiny, brusinky, bezinky, jahody, maliny, třešně, červené hrozny, jablka, švestky), zelenina (artyčoky, rajčata, mrkev, brokolice, česnek), bylinky (rozmarýn, máta, oregano, kopr), rostlinné oleje (především panenský olivový olej), celozrnné výrobky, ořechy, luštěniny, hlíva ústřičná, kakaové boby (i kakao a tmavá čokoláda), káva, čaj nebo dokonce červené víno (v rozumném množství :-). 

Antioxidanty tedy dokáží v organismu kompenzovat škodlivé účinky volných radikálů a s tím souvisí i jejich schopnost zastavovat záněty včetně nádorových onemocnění, bránit poškození DNA a chránit buňku před degenerativními procesy a stárnutím. 

Listy borůvky

Léčivé jsou i listy borůvky. Listy obsahují glukokininy a proto se čaj (nálev) z nich používá při slabé cukrovce. V listech jsou obsaženy ve významném množství také třísloviny, takže se hodí na čaj při průjmu, žaludečních obtížích, ale i při zánětech močových cest – mají dezinfekční a protizánětlivé účinky a jsou močopudné.

Z našeho výletu jsem si domů žádné borůvky nepřinesla. Ale chystám se na sběr.

Lesní borůvky si mrazím do zásoby. Dělám z nich kynuté knedlíky, rozmačkané je dávám na lívance, používám je do buchet. 

Také jsem začala využívat prášek z usušených borůvek, který na trh nově přinesla firma GW. Neobsahuje na rozdíl od ostatních produktů na trhu jen vylisovanou šťávu, ale i slupky borůvek – nejvíc živin se totiž nachází ve šlupce a pod ní. Pokud byste měli zájem se o tomto produktu dozvědět víc, napište mi.

Vyražte tak jako my do lesa na borůvky a využijte jejich léčivé účinky!

Ať jste zdraví

Nechte se dále inspirovat přírodním léčením v eBooku 5+1 bylinek, které odstartují vaše přírodní léčení bez prášků.

Dozvíte se v něm, jak pomoci sobě a svým blízkým, zmírnit či vyléčit nejběžnější zdravotní potíže, bez zbytečných léků. Doufám, že vás inspiruje k používání bylinek a k založení své vlastní přírodní lékárny. Jsem si jistá, že díky ní, budete používat mnohem méně klasických „chemických“ léků na běžné zdravotní problémy. Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.

Ukážu Vám, jak využít sílu bylin pro sebe a svou rodinu a omezit tak užívání klasických léků na minimum.
Jsem tvůrkyně online kurzu Začněte využívat sílu bylinek>> a online kurzu Využijte sílu bylinek naplno>> .
Jsem také autorka eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny>> , eBooku Receptář k přírodnímu léčení>> a eBooku ZDARMA eBook Začněte využívat sílu bylinek>> . Jsem mamka tří dětí a manželka skvělého muže. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
 1. Eva napsal:

  miluji bylinky a pouzivam kazdy den, leky uz neberu 2roky a je my lip. A to vdecim bylinkam. Moc dekuji.

 2. Irena Mostýnová napsal:

  Chtěla bych vyjádřit spokojenost nad tím, že jsem u Vás získala e-Book 5+1bylinek a řadu dalších materiálů – o účincích ,o zdravotních problémech a jejich léčení bylinkami,výborný je i receptář k přírodnímu léčení. Všechny materiály jsou logicky uspořádané, návodné, metodika vhodná pro začátečníky i pokročilé.Už několikrát jsem od září, kdy jsem knihu od Vás získala, s úspěchem rady a recepty použila.
  Přeji Vám i celé rodině hodně zdraví o Vánocích i v novém roce a mnoho dalších dobrých nápadů!!

  • Vendula Blínová napsal:

   Krásný den Irenko, moc děkuji za Váš komentář i chválu. Moooooooc mě to těší a jsem opravdu ráda, že jsou moje eBooky a rady na Blogu pro Vás inspirací. Svět bylinek je fascinující, že? Motivujte mě, se tomu všemu věnovat dál.
   Vendy
   PS1: Komentář jsem objevila až teď, tak se omlouvám, že jsem nepoděkovala dřív 🙂
   PS2: V červnu budu otvírat mini kurz Začněte využívat sílu bylinek, kdyby jste měla zájem, tak zde se můžete registrovat: https://forms.gle/HspjSJYK6Po4cHYKA

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.