Smrdíš. Ty jsi zase jedl česnek. No fuj, nelíbej mě. Znáte to?
Víte, že tahle nepříjemná vlastnost česneku je důležitou součástí jeho léčivých vlastností?
A uvažovali jste někdy nad tím, proč zápach z česneku přetrvává tak dlouho – klidně celý den a je cítit i z kůže?
Schopnost česneku prostoupit kůží je důležitou součástí jeho léčivých účinků. Česnek obsahuje silici alin (má ji i cibule, pažitka nebo medvědí česnek). Jakmile česnek nějak narušíte – rozkrojíte, rozmačkáte, mění se alin na látku ALICIN.
Alicin má antibiotické (protibakteriální), protivirové a protiplísňové účinky.
Zajímavé je, že pokud celý česnek oloupete a bez krájení ho sníte, tak allicin téměř neobsahuje. Účinky alicinu netrvají dlouho, celkem brzy se rozpadá. Pro co nejsilnější účinky se doporučuje ho po narušení nechat 5 až 10 minut odležet a pak sníst.
Když ho sníte a začnete trávit, začne se tenhle alicin rozkládat na další sloučeniny. Jediný způsob, jak je plně strávit, je přes krevní oběh a ten je vylučuje potem a plícemi. Proto se nám účinné látky dostanou krásně do celého těla přesně tam, kde je potřebujeme. Úžasné, že?
Můžete to zažít, i když česnek jíst nebudete. Stejný proces u vás totiž nastane, když si namažete chodidla (popřípadě hrudník) česnekovým olejem. Můžete tak dostat účinné látky česneku do těla, i když vám česnek nechutná a nedovedete si představit ho jíst syrový.
Pro mě je to docela pecka, sníst syrový česnek a tak radši využívám česnekový olej. Zkuste, co vám vyhovuje víc.
Česnek obsahuje také sacharid INULIN, důležité prebiotikum – potravu pro naše střevní bakterie.
Pro nás je to nestravitelná složka stravy, která ale představuje velice důležitou potravu pro přátelské bakterie (probiotika) a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu. A jak známo 70% naší imunity je ve střevech.
Inulin obsahuje i sedmikráska, o které jsem psala zde.
PÁR TIPŮ K ČESNEKU:
O skvělých účincích petrželky na náš organismus jsem napsala v článku: Petrželku nepoužívejte jen jako ozdobu.
Použití:
Nejlépe je jíst 1-2 stroužky česneku denně v syrovém stavu. Jako prevence ale maximálně 3 týdny a pak týden vynechat.
Velmi se hodí při příznacích nachlazení nebo chřipky, kdy máte pocit chladu a jste zahlenění. Po rozkousnutí zahřeje jazyk a uvolňuje hleny v těle.
Pokud chcete česnekem posílit srdeční zdraví, můžete ho klidně i krátce tepelně upravit a sníst větší množství než jen dva stroužky.
Syrový česnek nepoužívejte přímo na kůži (při plísních). Umí popálit včetně puchýřků. Vím to z vlastní zkušenosti:-) Používejte česnekový olej.
Pokud dlouhodobě používáte nějaké léky a chtěli byste syrový česnek začít používat, poraďte se nejdříve se svým lékařem.
Abyste z česneku využili účinné látky na maximum je potřeba:
Vyrobte si česnekový olej, udělejte si topinky z česnekem nebo si dejte syrový jen tak (nejřív rozrušit :-)! Recepty z bylinek, ingrediencí z kuchyně a další přírodní vychytávky jsem sepsala v eBooku Receptář k přírodnímu léčení. Najdete v něm recepty i na česnekový sirup nebo česnekový čaj.
Chcete se uzdravovat pomocí bylinek, koření a ingrediencí z kuchyně a omezit tak klasické léky na minimum, tak jak to dělám já u nás doma? Nahlédněte do eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny ZDE.
Ať jste zdraví a voníte po česneku.
Vendy💚
Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA: Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků? Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny? Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.