Tvarohový zábal – perfektní na záněty

Proč se zajímáte o přírodní léčení? Předpokládám, že hledáte alternativu ke světu moderní medicíny. Já taky. Nebráním se klasickým lékům, ale snažím se nejdřív využít při léčení poznatky našich babiček. Tvarohový zábal je jedna z vychytávek našich předků.

Dlouho jsem snila o tom, že budu umět pomáhat své rodině i sobě pomocí přírody. Bála jsem se, abych něco nepokazila nebo nezanedbala. Dnes vím, že když mě něco rozbolí, nemusím hned běžet k doktorovi nebo do lékárny. Dám nejdřív šanci bylinkám a darům přírody.

Chtěli byste se také léčit pomocí přírody a omezit výrazně klasické léky? To je téma mého eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny. Získáte návod, jak pomocí bylinek, koření, ingrediencí z kuchyně a postupů našich babiček léčit 15 běžných zdravotních onemocnění – a obklad z tvarohu má v něm svoje místo.

STUDENÝ TVAROHOVÝ ZÁBAL NA ZÁNĚTY

Jedním z mnoha takových „vynálezů“ našich babiček je obklad z tvarohu na bolavá místa na těle. Říkalo se, že vytáhne nemoc z těla.

Dnes už se ví proč. Když postižené místo studeným tvarohem ochladíte, tak se vám zúží cévy, tím si zmírníte otok a také případnou zánětlivou reakci a navíc snižujete i bolestivost. Chlad má analgetické účinky. Zároveň zamezíte přístupu vzduchu a v tvarohu dochází k procesu mléčného kvašení, což má za následek také protizánětlivé působení, zmírnění otoků, zmírnění zarudnutí, snížení horkosti a bolesti.

Obklad ze studeného tvarohu používejte k léčbě stavů, které vyžadují chlazení. Obecně lze říct, že na akutní problémy použijete studené, na chronické teplé.

JAK NA STUDENÝ TVAROHOVÝ ZÁBAL

Studený tvarohový obklad na ZÁNĚTY

Ingredience:

Celý tvaroh z lednice

1-2 stroužky česneku

Postup:

 1. Studený tvaroh z lednice smíchejte s rozetřeným česnekem.
 2. Pokud to jde, přikládejte tvaroh přímo na postižené místo a přikryjte utěrkou, aby se z vnějšku neohříval. Pokud to nejde přímo na kůži, zabalte tvaroh do utěrky (kapesníku).
 3. Ideální tloušťka tvarohu je 1-2 cm. Plošně by měl být velký tak, aby postižené místo přesahoval o pár cm na všechny strany.
 4. Sundáte, když je tvaroh ohřátý, ideální doba je do 30 min. Můžete ponechat i na celou noc, např. u zánětu ve svalech.

Pokud bolesti, otok nebo zánětlivé příznaky přetrvávají i pak, je fajn mít v lednici ještě jeden tvaroh a připravit si další studený zábal.

TIP: Tvaroh po použití nemusíte vyhazovat, necháte ho znovu nachladit. Klidně jen opatrně utěrku s tvarohem složte, vložte do sáčku a dejte do lednice. Zábal můžete opakovat i několikrát za sebou podle potřeby.

KDE ZÁBAL VYUŽÍT

Pojďte se podívat, kde všude můžete zábal využít.

Bolest uší - při zánětu středního ucha

Tvaroh zabalený v kapesníku dáte zevně na ucho (na zánět zvukovodu se dává teplý obklad - např. z cibule).

Bolest v krku

Tvaroh dáte zevně na krk, omotáte teplou šálou. Opakujete aspoň 3 x denně.

Horečka

Tvaroh "vytahuje" z těla horkost, zábal se dává buď na hrudník nebo na lýtka nebo na plosky nohou (do ponožky), možno opakovat každou hodinu.

Kašel

Tvaroh namažete na hrudník a zakryjete utěrkou (nebo igelitem) a ovážete šálou. Opakujete aspoň 3 x denně.

Popáleniny (i od slunce)

Tvaroh namažete na postižené místo a zakryjete, můžete nechat i celou noc.

Štípnutí hmyzem

Tvaroh přikládáte několikrát denně nebo na celou noc.

Zánět průdušek

Tvaroh namažete na hrudník a zakryjete utěrkou (nebo igelitem) a ovážete šálou. Opakujete aspoň 3 x denně.

Zánět prsu při kojení

Tvaroh se dává na prso PO kojení (před kojením je prso naopak potřeba zahřát).

Zánět spojivek - při horkém nebo zarudlém víčku

Na vatový tamponek dáte trochu tvarohu a přiložíte na 15 minut na víčko zavřeného oka.

Záněty, bolesti kloubů a svalů

Tvaroh namažete na postižené místo a zakryjete, můžete nechat i celou noc.

Je toho docela dost, že?

Napadlo by vás, že tvaroh by vám mohl pomoct při zánětu spojivek? Nedávno bolelo manžela oko a jakoby za ním, tak jsem mu zábal připravila a moc si to pochvaloval. Ulevilo se mu. Jen pozor, aby se tvaroh nedostal do oka.

Obklad z tvarohu mohu také opravdu ze zkušenosti doporučit na zánět prsu při kojení. Pokud se chcete vyhnout klasickým analgetickým lékům nebo antibiotikům, rozhodně vyzkoušejte studený tvarohový zábal. Přikládá se ale až PO KOJENÍ. Funguje fakt výborně.

Tady jsem zase popsala, jak jsem tvaroh využila, když jsem si poranila koleno. >>

Vyzkoušejte tento přírodní dar dřív než sáhnete po klasických lécích anebo si s ním aspoň ulevte, když už je standardní léčba nevyhnutelná. ❤️

Ať jste zdraví

Naučte se využívat sílu 5 bylinek a jednoho daru přírody pomocí eBooku ZDARMA:

Chcete se ZAČÍT VYUŽÍVAT SÍLU pěti běžně dostupných "multifunkčních" bylinek při bolesti v krku, horečce, kašli, nachlazení a rýmě nebo průjmu a omezit tak množství klasických léků?

Chcete si vytvořit základ vaší vlastní bylinkové lékárny?

Bylinky mají obrovskou léčivou sílu a moc, prověřenou generacemi babiček před námi.

Ukážu vám, jak využít sílu bylin pro sebe a svou rodinu a omezit tak užívání klasických léků na minimum. Jsem tvůrkyně online kurzu Začněte využívat sílu bylinek>> a online kurzu Využijte sílu bylinek naplno>> . Jsem také autorka eBooku Přírodní léčení pomocí vlastní bylinkové lékárny>> , eBooku Receptář k přírodnímu léčení>> a eBooku ZDARMA eBook Začněte využívat sílu bylinek>> . Jsem mamka tří dětí a manželka skvělého muže. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
 1. K napsal:

  Není vůbec na škodu an tvaroh igelitový pytlík, aby došlo s zapaření a až pak na něj utěrku/nebo jinou tkaninu. U nás se dost často tvaroh míchá i s něčím, co obsahuje alkohol – slivovice nebo třeba alpa,

  • Vendula Blínová napsal:

   Krásný den, díky. Co mi nevyhovuje u tohoto je, že se tvaroh začne roztékat. Vendy

 2. Maida napsal:

  Použila jsem ho dnes na zánět šlachy na rameni a ulevilo mi to až neuvěřitelně. Léky proti bolesti nebo acylpyrin pomohly vždy jen dočasně a několik dní jsem nemohla ani pohnout rukou ani cokoliv dělat, bolest mi tepala i při ležení. Škoda, že mě to nenapadlo dřív.

  • Vendula Blínová napsal:

   Krásný den, mám radost, že jste obklad využila a že Vám krásně pomohl. Můžete ještě doplnit vtíráním kostivalové masti nebo třezalkového oleje. Ať jste co nejdřív zase úplně fit. 🙂
   Vendy

   • Lucie Č. napsal:

    Dobrý den tento zábal jsem udělala 18 měsíčnímu synovi, měl ho na krku 25 minut a červené fleky, máme něčím namazat? děkuji. za radu

    • Vendula Blínová napsal:

     Krásný den, namažte jakýmkoliv olejem. Příště namažte olejem i před aplikací – tím pokožku ochráníte.
     Vendy

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů